Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst z 2005r. Dz. U. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 23.12.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymanego w związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej pieniężnego ekwiwalentu udziału w wartości majątku spółki, który przypadał na podatnika po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 23.12.2005r. wystąpiła Pani do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o wydanie postanowienia w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedmiotowego pisma wynika, że wypowiedziała Pani swój udział w spółce cywilnej i wystąpiła z niej. Zgodnie z art. 871 kodeksu cywilnego otrzymała zwrot wniesionych wkładów oraz pieniężny ekwiwalent udziału w wartości majątku spółki , który przypadał na podatnika po odliczeniu wkładów wszystkich wspólników. Otrzymany zwrot kwoty stanowiącej równowartość wniesionego wkładu na mocy art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. z 2000r. Dz. U. nr 14, poz. 176 ze zm.) jest wolny od podatku dochodowego.
Podatnik ma wątpliwości czy na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991r. otrzymaną kwotę stanowiącą równowartość przypadającego na podatnika (po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników) majątku spółki zaliczyć należy do przychodów, które podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.
Zdaniem podatnika brak jest podstaw do uznania za przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych kwoty stanowiącej równowartość przypadającego na podatnika majątku spółki (zwrot udziału w majątku spółki). Otrzymana kwota po wystąpieniu ze spółki nie była rekompensatą za utracone zyski lecz równowartością majątku spółki przypadającego na podatnika - który stanowił własność podatnika i pozostał w spółce. Źródłem pochodzenia majątku spółki był wypracowany przez wspólników dochód jaki pozostał po opłaceniu przez nich należnego podatku dochodowego. Uznanie zatem, że otrzymana kwota będąca wartością należnego podatnikowi udziału w majątku spółki stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oznaczać będzie ponowne opodatkowanie dochodów. W swoim wniosku podatnik powołuje się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 października 2004 sygn. akt FSK 594/04.
Stosownie do treści art. 871 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny ( Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.) wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Jak stanowi § 2 powołanego wyżej art. 871 ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki. Wspólnikowi występującemu ze spółki zawsze przysługuje wypłata wkładu o wartości oznaczonej w umowie spółki. W przypadku zgodnego działania wszystkich wspólników,występujący może otrzymać z majątku wspólnego określoną kwotę pieniędzy albo inne rzeczy majątkowe odpowiadające swoją wartością części majątku spółki cywilnej przypadającej na niego. W sytuacji gdy wspólnik otrzyma wyższą wartość od wniesionego wkładu (oznaczonego w umowie spółki) nadwyżka stanowi przychód podlegający opodatkowaniu.
Na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991r. podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są poszczególni wspólnicy spółki cywilnej bowiem spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. W myśl art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przychody z udziału w spółce , u każdego wspólnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów , wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, a także ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną. W konsekwencji - na podstawie zapisów w prowadzonej przez wspólników podatkowej księdze (albo księgach rachunkowych)- każdy ze wspólników oblicza odrębnie dochód z udziału w spółce i każdy samodzielnie od tego dochodu oblicza podatek dochodowy. Z uwagi na fakt, iż wypłata należności przysługujących z wystąpieniem wspólnika ze spółki cywilnej powstaje w konsekwencji prowadzenia przez tę osobę działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej to należy przyjąć,iż co zasady jej źródłem jest pozarolnicza działalność gospodarcza o której mowa w art. 10 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. Wypłacenie występującemu wspólnikowi wartości ustalonego udziału w pieniądzu czy też w naturze stanowi dla niego przysporzenie majątkowe, które jest opodatkowane na zasadach ogólnych jako dochód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.
Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Natomiast jak stanowi art. 21 ust 1 pkt 50 wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej. Nadwyżka zaś podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Odnosząc się do powołanego przez Panią we wniosku wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 października 2004r., sygn. akt FSK 594/04 wskazać należy, iż zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność była przedmiotem zaskarżenia.
Reasumując:
Otrzymana przez Panią wypłata udziału w części majątku wspólnego jaki przysługuje w związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej ponad kwotę zwróconego wkładu - stanowi dla Pani przysporzenie majątkowe i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych jako dochód z działalności gospodarczej, jednakże z uwzględnieniem art. 21 ust. 1 pkt 50 oraz art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.
Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest prawidłowe.