Postanowienie - Interpretacja - PB/OPD/415-65/05/MC

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.02.2006, sygn. PB/OPD/415-65/05/MC, Urząd Skarbowy w Wejherowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i 4, art. 217 ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zmianami: Dz. U. z 2004r. Nr 93, poz.894; Dz. U. Nr 85, poz.727; Dz.U. Nr 86, poz.732; Dz. U. Nr 143, poz. 1199) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 08.12.2005r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości skorzystania z odliczenia wydatków na usługi internetowe od dochodu w zeznaniu rocznym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie

stwierdza, że

stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe w stosunku do przedstawionego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik mieszka i jest zameldowany w L. Kilka lat wcześniej Wnioskodawca nabył lokal mieszkalny w W., ale nie dopełnił jeszcze wymogów meldunkowych. W mieszkaniu tym Podatnik ma przyłącze do sieci internetowej i przebywając codziennie w tym mieszkaniu korzysta z internetu. Faktury za usługi internetowe są wystawione na imię i nazwisko Pytającego. W dacie instalowania internetu w mieszkaniu położonym w W., wykonanie takiego przyłącza pod adresem zameldowania Podatnika ( w L.) było niewykonalne. W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy korzystając z internetu, który jest zainstalowany w mieszkaniu stanowiącym własność Podatnika, ale w którym nie jest zameldowany - może skorzystać z odliczenia wydatków za usługi internetowe od dochodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym przysługuje mu odliczenie powyższych wydatków od dochodu.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art.24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Jak stanowi art. 26 ust. 7 pkt 1 w/w ustawy podatkowej wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Jednakże w przypadku odliczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 6a, odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów należy stwierdzić, że aby skorzystać z odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci internet podatnik musi spełnić następujące warunki:

  1. ponosić wydatki z tytułu użytkowania sieci internet,
  2. użytkować sieć internet w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika,
  3. posiadać fakturę VAT wystawioną przez świadczeniodawcę w związku z korzystaniem z sieci internet.

Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia miejsce zamieszkania, dlatego też należy odwołać się do stosownych regulacji zawartych w ustawie z dnia 16 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Z 1964 r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

W świetle art. 25 kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Na tej podstawie wyróżnia się dwa elementy łącznie konstytuujące pojęcie miejsca zamieszkania:

  • obiektywny, jakim jest faktyczne przebywanie w określonym miejscu,
  • subiektywny, polegający na zamiarze stałego pobytu

Zatem o danej miejscowości będzie można powiedzieć, że jest miejscem zamieszkania danego podatnika, jeżeli miejscowość tę podatnik uczynił ośrodkiem swej życiowej działalności. O tym zaś czy dana miejscowość jest ośrodkiem życiowej działalności podatnika, decydują różne powiązania podatnika z tą miejscowością oraz taki sposób przebywania w danej miejscowości, który dla typowego obserwatora stanowi podstawę do ustalenia, że miejsce to jest właśnie takim ośrodkiem. Można więc przyjąć, że miejscowością, w której człowiek przebywa z zamiarem stałego pobytu jest miejscowość, która tym różni się od wszystkich innych miejscowości, że aktualnie stanowi centrum życiowej działalności danego człowieka. W praktyce to od samego podatnika zależy więc, jakie będzie jego miejsce zamieszkania, bowiem tylko podatnik wie, czy w miejscowości, w której przebywa, ma zamiar przebywać w sposób stały.

Zameldowanie zaś stanowi dopełnienie obowiązku o charakterze ewidencyjno - administracyjnym i samo przez się nie przesądza o rzeczywistym miejscu zamieszkania danej osoby, aczkolwiek razem z innymi okolicznościami może być brane pod uwagę przy określeniu miejsca zamieszkania.

Z przedstawionego na wstępie stanu faktycznego wynika, że Podatnik ma miejsce zameldowania w L. i pod tym adresem również zamieszkuje. Codziennie przebywa także w W. w mieszkaniu stanowiącym Jego własność, w którym korzysta z internetu. Z tytułu korzystania z usług internetowych otrzymuje faktury wystawione na Jego nazwisko. Podatnik nie deklaruje jednak zamiaru stałego przebywania ( generowania swojego centrum życiowego) w W. Zatem należy uznać, iż W. nie jest miejscem zamieszkania Podatnika, a jedynie miejscem Jego przebywania.

Ustawodawca konstruując normę prawną jaką jest art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazał, iż prawo do ulgi internetowej przysługuje pod warunkiem użytkowania sieci internetowej w miejscu zamieszkania podatnika. Tym samym, w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym Naczelnik tut. Urzędu uznaje za nieprawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione w złożonym wniosku i wskazuje, iż Podatnikowi - o ile miejsce korzystania z usług dostępu do sieci internetu nie jest miejscem Jego zamieszkania - nie przysługuje prawo do skorzystania z ulgi o której stanowi art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Wejherowie