POSTANOWIENIE - Interpretacja - PF/415-33/I/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.03.2006, sygn. PF/415-33/I/06, Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa /jedn. tekst Dz. U. z 2005r Nr.8, poz.60 z późn. zmian./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.02.2006r (uzupełnionego w dniu 23.02.2006r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczeń wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 30.12.2005r Podatnik dokonał wpłaty w formie polecenia przelewu kwoty 680 zł na konto Spółdzielni Mieszkaniowej xxx tytułem opłaty za ciepłomierz.

Fakturę za zainstalowanie ciepłomierza Spółdzielnia Mieszkaniowa wystawiła w dniu 09.01.2006r.

Podatnik pyta czy poniesiony wydatek może wykazać w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego w zeznaniu podatkowym za 2005 rok.?

Jego zdaniem powyższy wydatek podlega odliczeniu w roku podatkowym 2005 ponieważ należność została uregulowana w 2005 roku.

Stosownie do postanowień art.27a ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz.176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r podatek dochodowy od osób, na których ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy obliczony zgodnie z art.27, obniżony zgodnie z art.27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Z kolei z treści art.12 ust.2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz.1956) wynika, że wydatki, o których mowa w art.27a ust.1 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003r, poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art.27a i 45 ust.3a pkt.1ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

Katalog wydatków mieszkaniowych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996r w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz.788).

W myśl § 1 pkt.1 wyżej wymienionego rozporządzenia, za wydatki na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego uważa się wydatki na zakup materiałów i urządzeń.

Zgodnie z ust.2 pkt.2 załącznika do w/w rozporządzenia remont i modernizacja lokalu mieszkalnego obejmuje remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych między innymi instalacji i urządzeń grzewczych.

Stosownie do zapisu art.27a ust.6 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe, tj. między innymi na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Z powyższego przepisu wynika, że podatnik, aby mógł w roku podatkowym skorzystać z ww. odliczenia, musi - oprócz spełnienia innych warunków przewidzianych w art.27a ust.2-15 cytowanej ustawy - posiadać fakturę dokumentującą fakt poniesienia tego wydatku. Ustawodawca nie zastrzegł jednak w powyższych przepisach, aby faktura ta musiała być wystawiona w tym samym roku podatkowym, w którym wydatek został poniesiony.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego, warunkiem uznania wydatku za poniesiony jest faktyczne poniesienie tego wydatku w danym roku podatkowym, tzn. sprzedawca materiałów budowlanych czy wykonawca robót musi otrzymać zapłatę w roku podatkowym, w którym podatnik zamierza skorzystać z odliczenia z tyt. ulgi remontowej.

Reasumując powyższe, jeżeli Podatnik spełnia pozostałe warunki uprawniające do skorzystania z ww. ulgi, to wydatek poniesiony na wymianę ciepłomierza może odliczyć od podatku za 2005r.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku