POSTANOWIENIE - Interpretacja - WP/415-22/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.04.2006, sygn. WP/415-22/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 27.01.2006 r. - uzupełnionego w dniu 28.02.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości odliczenia od podatku poniesionych wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego małoletniego dziecka

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pani pismem z dnia 27.01.2006 roku - uzupełnionym w dniu 19.01.2005 roku wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z pisma wynika, że jest Pani matką samotnie wychowującą małoletniego syna. Syn posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, lecz nie posiada własnych dochodów. Jako opiekun prawny oraz przedstawiciel ustawowy sprawuje Pani zarząd majątkiem małoletniego dziecka. Ponosi Pani również koszty utrzymania tego majątku w zakres, których wchodzą również wydatki na remont i konserwację lokalu mieszkalnego. Wydatki takie miały miejsce w roku podatkowym 2005. Oprócz wydatków poniesionych na remont mieszkania małoletniego dziecka poniosła Pani także wydatki na remont własnego lokalu mieszkalnego.

W złożonym wniosku zadano pytanie: czy w przedstawionym stanie faktycznym, rozliczając się jako samotny rodzic wspólnie z małoletnim dzieckiem istnieje możliwość odliczenia od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego poniesionych wydatków na remont lokalu mieszkalnego stanowiącego własność małoletniego syna.

Pani uważa, że jako rodzic samotnie wychowujący dziecko, który rozlicza się wspólnie z małoletnim dzieckiem i ponosi koszty na remont nieruchomości małoletniego syna to przysługuje jej prawo do odliczenia poniesionych wydatków w 2005 roku na remont i modernizację lokalu mieszkalnego stanowiącego własność małoletniego syna.

Stosownie do treści art. 27a ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami ) podatek dochodowy od osób fizycznych, na których ciążył nieograniczony obowiązek podatkowy, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, utworzonej na podstawie odrębnych przepisów.

W świetle zapisu art. 27a ust. 6 pkt. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. d) ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że wydatki na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Jednym z warunków odliczenia wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego jest posiadanie tytułu prawnego do budynku lub lokalu mieszkalnego.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzują pojęcia tytułu prawnego, jednakże oczywistym jest, iż uprawnienie osoby do zajmowania danego lokalu musi być określone na podstawie stosownych przepisów prawnych. Zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa NSA za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się m.in.

  • akt własności lokalu lub budynku mieszkalnego,
  • umowę najmu lub dzierżawy;
  • przydział lokalu (decyzja);
  • umowę użyczenia;
  • umowę podnajmu lub poddzierżawy;
  • bądź inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż lokal mieszkalny, którego remont przeprowadziła Pani w 2005 roku, jest własnością małoletniego syna. Bowiem tytuł prawny do spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego posiada małoletni syn, zaś Pani jest jedynie jego ustawowym przedstawicielem. Oznacza to, iż nie spełnia Pani podstawowego warunku uprawniającego do skorzystania z przedmiotowego odliczenia, jakim jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym brak jest podstaw do dokonania odliczenia od podatku wydatków mieszkaniowych poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, którego właścicielem jest małoletni syn.

Mając na uwadze stan prawny oraz przedstawiony w piśmie stan faktyczny należy stwierdzić, że w zeznaniu podatkowym za 2005 rok przy spełnieniu n/w warunków tj.

  1. rodzaj poniesionego wydatku mieści się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku, opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788,
  2. zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt. 1 ustawy),
  3. nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy),
  4. dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt. 2 ustawy).

  5. - może Pani odliczyć wyłącznie poniesione wydatki na remont i modernizację lokalu mieszkalnego do którego posiada Pani tytuł prawny.

Zatem przedstawione Pani stanowisko we wniosku nie jest prawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku