Temat interpretacji
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 - § 5, art. 14b § 1 i § 2 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanowiska Strony w sprawie
postanawia
nie potwierdzić stanowiska zawartego we wniosku
Uzasadnienie
W powołanym piśmie Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:
W wyniku weryfikacji dokumentacji ZUS stwierdzono niedopłaty następujących składek: emerytalnej, rentowej, chorobowej, wypadkowej i zdrowotnej za 1999r. Część niedopłat jest skutkiem nie potrącenia z wynagrodzenia pracownika odpowiednich kwot składek. W chwili obecnej osoby, których dotyczą niedopłaty nie pozostają już w stosunku pracy z płatnikiem. Natomiast płatnik z własnych funduszy jest obowiązany do przekazania na konto ZUS niedopłaconych kwot składek. Płatnik podkreśla, że składki na ubezpieczenie społeczne są w części pokrywane z wynagrodzenia pracownika i zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winny być wykazane jako przychody pracownika w informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B.
W związku z powyższym Strona zwróciła się z zapytaniem czy z tytułu zapłaconych przez płatnika składek na ubezpieczenie społeczne powstanie przychód po stronie pracownika oraz czy należy go wykazać w informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B i w której pozycji.
Zdaniem Strony po stronie pracownika nie powstanie przychód do opodatkowania zatem nie wystąpi obowiązek sporządzenia informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B.
W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa podatkowego:
art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt. 9, art. 20 ust. 1, 42a, 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
W myśl art. 9 ust. 1 opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie ze specyfikacją źródeł przychodów, zawartą w art. 10 ust. 1 pkt. 9 wyżej wymienionej ustawy źródłami przychodów są także "inne źródła".
W sytuacji opisanej powyżej zastosowanie ma art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 9, uważa się w szczególności:kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci,stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17,przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
Powyższy przepis nie zawiera definicji przychodów lecz jedynie ich przykładowy katalog o czym świadczy użycie sformułowania "za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności". W ocenie tutejszego organu podatkowego zapłacenie za byłych pracowników składek na ubezpieczenie społeczne stanowi przychód tych pracowników podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednostka z tytułu dokonanych wypłat nie będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i do sporządzenia informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B.
Jednakże zgodnie z postanowieniami art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Strona będzie zobowiązana do wystawienia informacji o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.
Natomiast stosownie do postanowień art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik (w tym przypadku były pracownik) będzie miał obowiązek wykazania tego przychodu w zeznaniu rocznym.
Podsumowując, tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska Strony zawartego we wniosku, iż zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne nie stanowią przychodu byłych pracowników.