W dniu 16.10.2006r wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyc... - Interpretacja - IX-005/295/Z/K/06

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.10.2006, sygn. IX-005/295/Z/K/06, Urząd Skarbowy Łódź-Widzew

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 16.10.2006r wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług. Niniejszym postanowieniem Naczelnik tut. Urzędu zajmuje stanowisko w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne postanowienie.

Z treści złożonego pisma wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. W prowadzonej działalności wykorzystuje samochód osobowy, będący środkiem trwałym. Samochód ten uległ kolizji, nie był objęty ubezpieczeniem AC. Do kolizji doszło z winy kierującego innym pojazdem. Samochód został naprawiony w warsztacie, który wystawił fakturę VAT na firmę popdatnika. Kwota netto za naprawę jest pokrywana przez firmę ubezpieczeniową (PZU) z polisy sprawcy i przelewana bezpośrednio na konto warsztatu naprawczego. W związku z tym traktowana jest przez firmę podatnka jako przychód z działalności gospodarczej - jako odszkodowanie za szkodę jaka powstała na samochodzie. Wątpliwość podatnika sprowadza się do wyjaśnienia kwestii:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym przysługuje zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu kwoty netto z faktury VAT za naprawę powypadkową ww. samochodu ?

Zdaniem podatnika przysługuje mu prawo do zaliczenia kwoty netto z faktury VAT za naprawę do kosztów uzyskania przychodów, gdyż jest to jego zobowiązanie w stosunku do warsztatu za wykonaną usługę. Koszty te bilansują się z przychodem w tej samej wysokości jako odszkodowania za szkodę pokrywanego przez firmę ubezpieczeniową.

Rozpatrując wniosek, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej "updof", nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Ponieważ w przedmiotowej sprawie samochód nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym - koszty naprawy powypadkowej nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 2 pkt 12 updof, przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) updof, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c . W przedmiotowej sprawie otrzymane odszkodowanie dotyczy składnika majątkowego związanego z działalnością gospodarczą, a zatem stanowi przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik tut. Urzędu uznaje stanowisko podatnika w zakresie zaliczenia kosztów remontu powypadkowego samochodu będącego środkiem trwałym, w przypadku gdy samochód nie jest objęty ubezpieczeniem dobrowolnym Auto Casco do kosztów uzyskania przychodów firmy - za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Łódź-Widzew