POSTANOWIENIE - Interpretacja - NPD-415/4/NO-5/06

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2006, sygn. NPD-415/4/NO-5/06, Urząd Skarbowy we Włodawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4, art. 14 b § 1 , § 2 i art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa / j.t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 /, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 15.03.2006 r. za nieprawidłowe w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

UZASADNIENIE

W związku z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 15.03.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w powyższej sprawie i informuje.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku

W dniu 01.09.2002r. została zawarta umowa na naukę zawodu ucznia i zakończona 30.06.2005r. pozytywną oceną z nauki zawodu.Na tej podstawie podatnik otrzymał decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie z dnia 12.08.2005r. o przyznaniu ulgi za wyszkolenie ucznia.W chwili zawarcia umowy opodatkowany był na zasadach ogólnych i nie korzystał z prawa do opodatkowania w formie podatku liniowego ponieważ nie było takiej możliwości. Z chwilą otrzymania decyzji o przyznaniu ulgi za wyszkolenie ucznia potraktował ją jako możliwość ograniczenia zaliczki.

Pytania wnoszącego podanie:

1.Czy mam do tego prawo w przypadku, gdy jestem podatnikiem podatku dochodowego liniowego ?

Stanowisko wnoszącego zapytanie

Mam prawo do wykorzystania tej ulgi z powodu decyzji urzędu o jej przyznaniu.

Stanowisko organu podatkowego

Ustosunkowując się do powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie stwierdza co następuje:

Ustawą z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz. 1956 ), w dalszej części informacji określonej jako "ustawa nowelizująca", wprowadzono szereg istotnych zmian w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany wprowadzone ustawą nowelizującą dały przedsiębiorcom możliwość wyboru opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w oparciu o dotychczasowe reguły, czyli w/g progresywnej skali podatkowej (art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ) albo w/g stawki liniowej 19 % zgodnie z art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wybór opodatkowania podatkiem liniowym oznacza jednak konieczność rezygnacji z odliczenia wszelkich ulg, w tym ulgi za wyszkolenie uczniów przyznanych na podstawie decyzji urzędu skarbowego.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikowi przysługuje jedynie prawo odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne (art. 30 c ust. 2 i 3 ustawy ) oraz prawo odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne (art. 27 b ustawy).

Ograniczenia wynikające z opodatkowania podatkiem liniowym, w przypadku zasad określonych w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnoszą sie jednak tylko do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i nie dotyczą dochodów z innych źródeł, podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Reasumując należy stwierdzić, że podatnik po tym jak nabył prawo do ulgi był opodatkowany podatkiem liniowym i nie mógł skorzystać z ulgi. Nie oznacza to jednak, iż wybór tej formy opodatkowania powoduje definitywną utratę możliwości odliczenia ulgi za wyszkolenie ucznia w latach późniejszych, w których podatnik korzystać będzie z innej formy opodatkowania.

Tak więc po zmianie od dnia 1 stycznia 2007 r. formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych opłacanym według skali podatkowej będzie Panu przysługiwało prawo do obniżania podatku dochodowego o kwotę ulgi za wyszkolenie ucznia na zasadach praw nabytych, aż do całkowitego wykorzystania ulgi.

POUCZENIE

Interpretacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Powyższa interpretacja, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji (art. 14 b§ 1 i § 2 Ordynacji podatkowej). Na powyższe postanowienie przysługuje stronie zażalenie w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy we Włodawie