P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1433/NL/LF/III/415-4111/118a/06/JM

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.07.2006, sygn. 1433/NL/LF/III/415-4111/118a/06/JM, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 w związku z art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa ( Dz. U z 2005 r. nr. 8 poz. 60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.05.2006 r. , który wpłynął do organu podatkowego w dniu 12.06.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego , uzupełnionego pismem z dnia 27.06.2006 r. , które wpłynęło w dniu 13.07.2006 r. na wezwanie z dnia 27.06.2006 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanowił nie uznać za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku, że nabycie lokalu mieszkalnego za cenę niższą od uzyskanej ze sprzedaży nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.

Stan faktyczny sprawy.

W 2002 r. małżonkowie nabyli lokal mieszkalny .W 2006 r. umiera jeden z małżonków . Drugi małżonek nabywaw spadku udział w lokalu mieszkalnym i został właścicielem całego lokalu mieszkalnego. Podatnik zamierza sprzedać wymieniony lokal mieszkalny , a następnie nabyć na współwłasność z dzieckiem inny lokal mieszkalny .

Stanowisko podatnika .

Nabycie lokalu mieszkalnego za środki pochodzące ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego tytułem dziedziczenia za cenę niższą niż uzyskaną ze sprzedaży nie rodzi obowiązku podatkowego ani też nie stanowi podstawy do utraty ulgi podatkowej. Ustawa nie zawiera żadnych regulacji poza kryterium uzasadnionej konieczności zmiany warunków mieszkaniowych .

Brak wspomnianych regulacji oznacza , iż nie jest istotna cena nabycia i jej relacja z ceną uzyskaną ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w drodze dziedziczenia .

Ocena stanu faktycznego i stanowiska podatnika na podstawie przepisów prawa podatkowego .

Odpowiedź organu podatkowego przedstawiona w niniejszym postanowieniu dotyczy zagadnień związanych ze sprzedażą lokalu mieszkalnego przed upływem pięciu lat od daty nabycia .

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U z 2000 r. nr. 14 poz. 176 z późn. zm. ) , źródłem przychodu jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego , nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (...... ) jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat , licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że w 2002 r. małżonkowie nabyli lokal mieszkalny. Nabyty lokal mieszkalny stanowił majątek wspólny małżonkówi każdy z małżonków posiadał równe udziały w lokalu mieszkalnym .Po śmierci jednego z małżonków drugi małżonek nabył prawo do spadku i stał się właścicielem całego lokalu mieszkalnego. Innych spadkobierców nie wymieniono.

Zgodnie z art. 19 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych wymienionych w art.10 ust. 1 pkt. 8 ustawy , jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży , pomniejszonej o koszty sprzedaży.W sytuacji nabycia części lokalu mieszkalnego w drodze spadku należy stwierdzić, że przychód uzyskany ze sprzedaży zwolniony jest od podatku dochodowego proporcjonalnie do nabytego udziału na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Stosownie do art.19 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem ze sprzedaży będzie cena określona w umowie sprzedaży pomniejszona o kwotę przychodu zwolnioną od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust.1 pkt.32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Nabycie w 2002 r. w związku małżeńskim lokalu mieszkalnego wskazuje, że pięcioletni okres posiadania lokalu mieszkalnego o którym mowa jestw art.10 ust.1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych biegnie od końca 2002 r., w którym lokal został nabyty i upływa z dniem 31 grudnia 2007 r. Sprzedaż lokalu mieszkalnego przed 31.12.2007 r. będzie źródłem przychodu od połowy ceny uzyskanej ze sprzedaży.

Twierdzenie podatnika , że nabycie lokalu mieszkalnego za cenę niższą od uzyskanej ze sprzedaży nie powoduje powstania obowiązku podatkowegonie jest słuszne. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych tylko w części wydatkowanej na nabycie w kraju (.......).

Zapis w art. 21 ust. 1 pkt.32 lit a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza , że zwolnienie od podatku dochodowego nabywa się jeżeli na cele mieszkaniowe wydatkowany został cały lub część przychodu, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Natomiast kwota przychodu uzyskana ze sprzedaży , która nie zostanie przeznaczona na własne cele mieszkaniowe podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów