Temat interpretacji
W dniu 18.04.2006r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Podatnika z zapytaniem dot. zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, uzupełnionego w dniu 25.05.2006r. wynika, iż Podatniczka odziedziczyła, na podstawie testamentu zmarłej w styczniu 2002 roku ciotki spadek, na który składały się oddana w najem kamienica oraz mieszkanie własnościowe położone w Poznaniu. Otwarcie testamentu nastąpiło w dniu 3 lutego 2003 roku. Wskutek zaskarżenia wniesionego przez krewnego zmarłej Sąd Rejonowy wydał w dniu 27 sierpnia 2004 roku postanowienie stwierdzające nabycie spadku w całości przez Podatniczkę. Od ww. postanowienia wniesiono apelację, którą Sąd Okręgowy odrzucił postanowieniem z dnia 21 grudnia 2004 roku. Krewny Podatniczki wniósł kasację do ww. postanowienia, której przyjęcia odmówił Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 17 sierpnia 2005r.
27 marca 2006r. Podatniczka za pośrednictwem swojego adwokata otrzymała postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 27 sierpnia 2004 roku z adnotacją z dnia 11 stycznia 2006, iż postanowienie o nabyciu spadku przez Podatniczkę stało się prawomocne z dniem 21 grudnia 2004 roku.
Ponadto Podatniczka wyjaśnia, iż nie czerpała i nie czerpie korzyści majątkowych z tytułu nabycia lokalu mieszkalnego, a do kwietnia 2006 roku nie korzystała z dochodów płynących z odziedziczonej kamienicy, którą za życia spadkodawczyni i do chwili obecnej zarządza Staromiejskie Towarzystwo Właścicieli Nieruchomości. Dochód z kamienicy wpływał na konto zarządzane przez Towarzystwo, natomiast Podatniczka po przedłożeniu w kwietniu 2006 roku kierownikowi Towarzystwa prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego o nabyciu spadku po raz pierwszy pobrała pieniądze i rozliczyła się z podatku dochodowego za okres od stycznia do kwietnia 2006 składając deklarację PIT-5.
W związku z powyższym podatnik zadał pytanie, od kiedy powinien rozliczać się z podatku dochodowego i składać deklaracje PIT-5 biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny.
Po przeanalizowaniu przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście stwierdza, co następuje:
Najem stanowi odrębne źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z ogólną definicją przychodu osoby fizycznej, w tym przychodu z najmu, wyrażoną w art. 11 ustawy, zalicza się do niego otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku podatkowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Z treści tego przepisu wynika, że co do zasady, w sytuacji w której podatnik otrzyma pieniądze stają się one przychodami tego podatnika. Istotne jest, czy należność została przez podatnika otrzymana (lub postawiona do jego dyspozycji).
W przedstawionym stanie faktycznym Podatniczka przychód z powyższego tytułu uzyskała w kwietniu 2006 roku. Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy osiągający dochody z najmu lub dzierżawy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f. Zgodnie zaś z art. 44 ust. 6 ww. ustawy zaliczki miesięczne, od przychodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-5) o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.
W przedmiotowym przypadku przychody zostały otrzymane w miesiącu kwietniu 2006 roku, zatem Podatniczka do dnia 20 następnego miesiąca (maja) winna złożyć deklarację PIT-5 za kwiecień 2006 roku i wpłacić wynikająca z deklaracji zaliczkę na podatek dochodowy.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w tresci postanowienia, jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.