Temat interpretacji
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.04.2006 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez panią, iż wynagrodzenie pozaetatowego członka kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Pismem z dnia 24.04.2006 r. zwróciła się pani w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jest pani pozaetatowym członkiem kolegium regionalnej izby obrachunkowej. Pozaetatowy członek kolegium sprawuje nadzór nad działalnością organów jednostek samorządu terytorialnego i ich związków międzygminnych, działa jako organ orzekający, podejmuje uchwały jako członek kolegium izby. Za powyższe czynności otrzymuje pani wynagrodzenie, od którego regionalna izba obrachunkowa pobiera zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19 %. Zdaniem pani wynagrodzenie do wysokości 2.280 zł miesięcznie stanowi dietę i jest zwolnione od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, wyjaśnia:
W myśl art 26a. ust. 4 ustawy z dnia 7.10.1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 577 ze zm.) pozaetatowi członkowie kolegium izby otrzymują stosowny ryczałt, diety oraz zwrot kosztów podróży. Wysokość tych należności została określona w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20.02.2004 r. w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, zasad wynagradzania pracowników regionalnych izb obrachunkowych, wymaganych kwalifikacji oraz zasad ustalania ryczałtu, diet i zwrotu kosztów podróży pozaetatowych członków kolegiów izb (Dz. U. Nr 31, poz. 264 ze zm.). Na podstawie § 9 tego rozporządzenia miesięczna wysokość ryczałtu dla pozaetatowych członków kolegium izby wynosi 75 % miesięcznego maksymalnego zasadniczego wynagrodzenia etatowego członka kolegium. Do diet i innych należności z tytułu podróży służbowych pozaetatowych członków kolegium izby stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
Źródłem przychodu w myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest działalność wykonywana osobiście. Zgodnie z art. 13 pkt 5 tej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2.280 zł.
W świetle powołanych przepisów opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, przy czym przez przychody otrzymane przez te osoby ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozumie wszelkie wypłaty związane z prowadzeniem przez te osoby działalności społecznej lub obywatelskiej, niezależnie od sposobu powołania tych osób do tej działalności. Opodatkowując przychody otrzymane przez osoby wykonujące czynności związane z działalnością społeczną lub obywatelską, ustawa zwalnia jedynie od tego podatku otrzymane przez osoby wypłaty stanowiące diety i kwoty będące zwrotem kosztów - do określonej wysokości (art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy). Wypłacany ryczałt pozaetatowemu członkowi kolegium izby, o którym mowa w § 9 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20.02.2004 r. nie jest tożsamy z dietą, o której stanowi art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega zwolnieniu. Regionalna izba obrachunkowa ma jako płatnik, w świetle art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawny obowiązek naliczania, pobierania oraz odprowadzania na konto właściwego organu podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconego ryczałtu.