Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 21.06.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 23.06.2006 r.) dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, że przedstawione stanowisko w w/w piśmie nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Bank zwraca się z prośbą o wyjaśnienie czy w świetle art. 63 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, dotyczącego zaokrąglenia podstaw i kwoty podatku od odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach podatników od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach podatników należy uwzględnić pojedyncze kwoty od indywidualnego klienta, czy też kwotę ogólną podstawy i podatku należy zaokrąglić do pełnych złotych przy sporządzeniu deklaracji PIT-8A.
Zdaniem Banku, kwotę podstawy i podatku należy zaokrąglić dopiero przy sporządzeniu deklaracji PIT-8A, ponieważ kwoty podatku od odsetek od indywidualnych klientów stanowią więcej niż 19% podatku, a w innych podatek nie wystąpi.
Naczelnik tut. Urzędu nie potwierdza stanowiska
w pow. sprawie.
Powołany przepis art. 63 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi o zasadach zaokrąglania podstaw opodatkowania oraz kwot podatków. Bank już na etapie obliczenia i poboru kwot podatków należnych od oprocentowania z tytułu lokat, winien stosować zasadę zaokrąglenia wynikającą z powołanego przepisu. Zaokrągleniu podlegają zatem odsetki zgromadzone na rachunku bankowym danego klienta oraz obliczony od nich podatek. Jeżeli obliczony podatek będzie wynosił poniżej 50 groszy, kwoty tej nie należy wykazywać w sporządzanej deklaracji PIT-8A.
Przedstawiony w piśmie sposób postępowania przez Bank nie jest uzasadniony cyt. przepisem o zasadach zaokrąglenia. Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko przedstawione przez Bank nie jest prawidłowe. W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez
wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.