Temat interpretacji
Działając na podstawie art.216 w związku z art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 roku poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 12.05.2006 roku dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii obowiązku zapłacenia 10 % zryczałtowanego podatku od przychodu uzyskanego dnia 14.11.2003 roku z tytułu sprzedaży nieruchomości - uznaje stanowisko strony jako nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy z dnia 28.08.1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 roku poz. 60 ze zm.) udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Przepis art.14a § 1 w/ ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Wnioskiem z dnia 12.05.2006r. zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego.
W złożonym podaniu podano, iż w dniu 14.11.2003 roku dokonała Pani wspólnie z byłym mężem sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Prawo do sprzedanego lokalu zostało nabyte 18.02.1998 roku, a zatem w chwili sprzedaży nie upłynęło 5 lat licząc
od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, zatem istniał obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu dokonanej sprzedaży. W dniu 23.12.2003 roku były małżonek nabył samodzielnie prawo własności innego lokalu mieszkalnego za środki pochodzące z dokonanej transakcji i częściowo z zaciągniętego kredytu.
W związku z powyższym w złożonym w tutejszym urzędzie wniosku zawarła Pani pytanie, czy od uzyskanego w roku 2003 przychodu ma Pani obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.
Pani zdaniem taki obowiązek podatkowy nie występuje, ponieważ uzyskane w 2003 roku pieniądze zostały faktycznie wydatkowane, pomimo, że w akcie notarialnym dotyczącym zakupu nowego lokalu mieszkalnego (w dniu 23.12.2003r.) nie było zapisu mówiącego o tym, iż środki na przedmiotowy zakup pochodziły także z Pani części.
Nawiązując do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach udziela interpretacji co do zakresu i sposobu
stosowania prawa podatkowego następująco:
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 roku poz. 176 ze zm.) źródłami przychodu są:
- odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
- prawa wieczystego użytkowania gruntów
- innych rzeczy
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).
Zgodnie z treścią art.28 ust.1 w/w ustawy przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami z innych źródeł. Z kolei treść art.28 ust.2 stanowi, iż podatek od przychodu o którym mowa w ust. 1 ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.
Zgodnie z treścią art. 28 ust. 2a zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od daty dokonania odpłatnego zbycia złożą oświadczenie, iż przychód uzyskany ze sprzedaży
przeznaczą na cele o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) lub lit.e) w/w ustawy.
Artykuł 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na m.in. nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego lub jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem (...).
Zgodnie z art. 6 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiągniętych przez nich dochodów. Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ustawy małżonkowie
przy spełnieniu warunków przewidzianych w tym przepisie mogą być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, przy czym zasada ta nie dotyczy dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie tj. przychodów opodatkowanych na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem każde z małżonków podlega odrębnemu opodatkowaniu od przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jak również każdy odrębnie pozostaje zobligowany do rozliczenia się ze złożonego oświadczenia o wydatkowaniu w ciągu 2 lat, licząc od dnia sprzedaży, przychodu ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) i e).W przedmiotowej sprawie przychód uzyskany ze sprzedaży tym bardziej podlega odrębnemu opodatkowaniu gdyż w chwili sprzedaży nie pozostawaliście Państwo małżeństwem
W nawiązaniu do powołanych powyżej przepisów
prawnych oraz nawiązując do stanowiska strony, iż przychód uzyskany w dniu 14.11.2003 roku z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest wolny od 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonanej sprzedaży - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach uznaje je za nieprawidłowe.
Małżonek - jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego sprawy - dokonał zakupu innego prawa własności lokalu mieszkalnego, przeznaczając na tą transakcję środki pochodzące z wcześniejszej sprzedaży oraz środki pochodzące z zaciągniętego kredytu.
W akcie notarialnym dot. zakupu to małżonek, a nie Pani był osobą kupującą, w akcie nie było żadnego zapisu, który informowałby, iż środki na zakup pochodzą także z części przychodu, która przypadała na Panią w chwili dokonania sprzedaży. Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być, pod rygorem nieważności, zawartaw formie aktu notarialnego. Decydując się na nabycie nieruchomości
powinna Pani zachować należytą staranność aby nabycie to względem Pani osoby było skuteczne. Fakt dokonania zakupu lokalu mieszkalnego, gdzie jako nabywca w akcie notarialnym został wymieniony jedynie małżonek, wyklucza możliwość uznania Panią jako nabywcę, a w konsekwencji pozbawia to Panią do skorzystania z w/w zwolnienia, o którym mowa w cyt. powyżej art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) i e) ustawy o podatku dochodowym.
W związku z tym jest Pani zobowiązana do zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego z w/w tytułu, ponieważ - zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym przychód uzyskany z dokonanej sprzedaży w części przypadającej na Pani osobę - nie został wydatkowany (zgodnie z powołanym powyżej art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Powyższą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w ww. wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień wydania interpretacji. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
Przepis § 2 tegoż artykułu stanowi, iż interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.