Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, oceniając stanowisko Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, przedstawione we wniosku z dnia 12.06.2006r. o udzielenie interpretacji jako -prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowana na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów z zastosowaniem metody kasowej, zgodnie z art.22 ust 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym. Wątpliwości Podatniczki związane są z momentem zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów tj.: 1.Składki na ubezpieczenie społeczne od przedsiębiorcy za miesiąc grudzień 2005r. zostały zapłacone w 2006r. 2.Faktury za energię elektryczną za miesiąc grudzień 2005 r w miejscu, w którym prowadzę działalność gospodarczą, oraz paliwo do samochodu służbowego za m-c grudzień 2005r., zostały zapłacone w styczniu 2006r. 3. Faktury za zakup towaru za miesiąc marzec 2006r została częściowa zapłacona w miesiącu marcu, częściowo w m-cu kwietniu 2006r.
Przedmiot interpretacji: W związku z powyższym Podatniczka zwróciła się z pytaniem, w którym miesiącu i do którego roku podatkowego można zaliczyć poniesione wydatki jako koszt uzyskania przychodów.
Stanowisko Wnioskodawcy: Mając na uwadze powyższe podatniczka uważa że: Przepis art.23 ust.1 pkt55a ustawy o proof stanowi, iż nie zalicza się do kup nieopłaconych do ZUS składek na ubezpieczenie społeczne, w części sfinansowane przez płatnika składek. Z brzmienia powołanego wyżej przepisu wynika, że kup są wyłącznie te składki, które zostały zapłacone do ZUS. Bez znaczenia jest tu zatem miesiąc, którego dotyczą oraz termin ich płatności. Zaliczeniu składek ZUS do kup decyduje moment dokonania zapłaty. Stosując metodę kasową przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów poniesione wydatki zalicza do kup w miesiącu ich poniesienia. Jednocześnie wydatki z tytułu zakupu towarów handlowych i materiałów podatkowych zalicza do kup niezwłocznie po ich otrzymaniu
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U. Nr 14, poz.176 z 2000 roku ze zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 tej ustawy. Z przytoczonego powyżej przepisu wynika, iż Podatnik uprawniony jest do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tylko i wyłącznie tych wydatków, które mają związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, gdy istnieje bezpośredni związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem tych wydatków a uzyskaniem przychodów. Dodatkowo, koszty te nie mogą figurować w negatywnym katalogu wydatków nieuznawanych przez ustawodawcę za koszty uzyskania przychodów oraz są we właściwy sposób udokumentowane. Wszystkie te przesłanki muszą być spełnione łącznie, w przeciwnym bowiem razie dany wydatek nie zostanie zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodów.Ponadto, wydatki zaliczone przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów muszą mieć charakter ostateczny, co oznacza, że nie mogą być w jakiejkolwiek sposób podatnikowi zwrócone/zrefundowane/. Istotnym jest, aby w zakresie tych wydatków być konsekwentnym co do terminu ich potrącania, a co za tym idzie- sposobu ich księgowania.
Ustawodawca dopuszcza bowiem w tym zakresie niejako dwie metody -"memoriałową" lub metodę "kasową". Podatnicy prowadzący księgę przychodów i rozchodów mają możliwość rozliczania kosztów uzyskania przychodów metodą kasową albo memoriałową. Wyboru dokonuje podatnik, jednak w przypadku wyboru metody memoriałowej warunkiem jest, aby stale w każdym roku podatkowym księga była prowadzoną w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów przy zastosowaniu metody kasowej.W myśl zasady określonej w art.22 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów są potrącone tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Zasada ta jest określana jako metoda "kasowa" o momencie zaliczenia do kosztów danego roku podatkowego decyduje bowiem dzień zapłaty a więc moment faktycznego poniesienia danego wydatku. Konsekwencją przyjęcia tej zasady jest księgowanie wszystkich wydatków /poza kupnem towarów handlowych oraz materiałów podstawowych/ w dacie poniesienia wydatku.
Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów /Dz.U Nr 152, poz. 1475 ze zm./. Z § 17 tego rozporządzenia wynika, iż podatnik jest obowiązany zakup ,materiałów podstawowych oraz towarów handlowych wpisać do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wyżej powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż przedstawione przez Panią stanowisko w sprawie zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodu jest zgodne i postanowiono, jak w sentencji. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).