Temat interpretacji
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w ramach, której w lipcu 2005 r. zawarł Pan umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego marki BMW. We wrześniu 2005 r. samochód ten uległ wypadkowi i został wyłączony z użytkowania. W maju 2006 r. Uszkodzony samochód został przez Pana wykupiony od firmy leasingowej, a następnie sprzedany.
W związku z zaistniałą sytuacją pyta Pan czy miał prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całość opłaty wstępnej mimo niewykorzystywania samochodu przy prowadzeniu działalności w okresie od września 2005 r. do maja 2006 r.Zgodnie z Pana stanowiskiem fakt, iż przedmiotowy samochód w niedługim okresie po przyjęciu go do użytkowania uległ wypadkowi, nie ma jakiegokolwiek znaczenia, iż całość opłaty wstępnej oraz administracyjnej zaliczył do kosztów uzyskania przychodu roku 2005.
Analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grajewie stwierdził, że:Zgodnie z art. 23 b ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zm.) opłaty ustalone w umowie leasingu, pono-szone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu uzywania środków trwałych oraz wartosci niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiedznio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki: - została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem sa podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz- suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.W myśl art. 22 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. W związku z tym, iż zawarta umowa leasingu spełniała powyższe warunki, a przedmiot leasingu wykorzystywany był przez Pana w prowadzonej działalności gospodarczej, zatem wydatek związany z zawarciem umowy leasingowej tj. opłata wstępna stanowi koszt uzyskania przychodu w momencie poniesienia i nie podlega rozliczneniu w czasie ponieważ był Pan zobligowany do poniesienia jej, aby umowa została zawarta i późniejsze zdarzenie nie ma wpływu na ewentualne korygowanie zapisów księgowych w tym zakresie.
Mając na uwadze powyższe, Pana stanowisko w zakresie zaliczenia opłaty wstępnej do kosztów uzyskania przychodu roku 2005 jest prawidłowe.