POSTANOWIENIE - Interpretacja - US.PD-I-415/1/13/2006

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.05.2006, sygn. US.PD-I-415/1/13/2006, Urząd Skarbowy w Zgorzelcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 8.05.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej spółki cywilnej wydatków związanych ze spłatą na rzecz byłego męża - z tytułu wyrównania wartości w majątku dorobkowym - w związku z podziałem majątku dorobkowego. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o którym mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Podatniczka wystąpiła z zapytaniem czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej wydatki związane ze spłatą na rzecz byłego męża - z tytułu wyrównania wartości w majątku dorobkowym - w związku z podziałem majątku dorobkowego.
Jednocześnie strona uważa, że kwoty wypłacone mężowi może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu spółki, ponieważ środki na spłatę ww. zobowiązań pochodzą z dochodów osiąganych przez spółkę, a zobowiązanie jest ściśle związane z nieruchomością dotyczącą ww. działalności gospodarczej.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wstąpiła Pani do spółki cywilnej w miejsce byłego męża, zobowiązując się do spłacenia udziałów byłego męża w nieruchomości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zmian) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła, są wszystkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Zwrot "koszty poniesione w celu" użyty w tym przepisie oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.
Nie każdy wydatek, nawet przydatny z punku widzenia prowadzonej działalności, jest kosztem uzyskania przychodu, lecz tylko taki wydatek który został poniesiony dla osiągnięcia przychodu. Wydatek na spłatę na rzecz byłego męża - z tytułu wyrównania wartości w majątku dorobkowym - w związku z podziałem tego majątku nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej spółki cywilnej, gdyż jego poniesienie uwarunkowane jest innymi względami, aniżeli uzyskiwanie przychodu z działalności gospodarczej prowadzonej przez Panią w formie spółki cywilnej. Są to wydatki ponoszone w związku z objęciem przez Panią do jej majątku odrębnego, składników majątku zgromadzonych wspólnie z małżonkiem w czasie trwania związku małżeńskiego. Dotyczą zatem rozliczeń między małżonkami, nie natomiast wydatków na prowadzenie działalności gospodarczej. Nieruchomość, w której udział Pani nabyła, o ile wprowadzona była do ewidencji środków trwałych, podlega zaliczeniu w koszty prowadzonej działalności zgodnie z przepisami art. 22 a-m ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezależnie od Pani rozliczeń związanych z podziałem majątku dorobkowego.
Wobec powyższego zdaniem tutejszego organu podatkowego ww. wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodu spółki cywilnej.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu uznaje zajęte przez Panią stanowisko za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Zgorzelcu