Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 13-03-2006r., Naczelnik Urzędu Skarbowego udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie pytającego Podatnika stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20-03-2006r. wpłynęło do tut. organu podatkowego zapytanie z dnia 13-03-2006r. (uzupełnione pismem z dnia 10-04-2006r.) w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu kontraktu menedżerskiego zawartego ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Z w/w wniosku wynika, iż Podatnik zamierza zawrzeć kontrakt, na mocy którego będzie bezpośrednio zarządzał działaniami Spółki, w której jest dodatkowo członkiem zarządu. W kontrakcie przewidziana została odpowiedzialność wobec osób trzecich za działania i zaniechania wynikające z rażącego niedbalstwa oraz określono warunki wykonywania czynności będących jego przedmiotem. W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy w podatku dochodowym od osób fizycznych przychody uzyskiwane przez członka zarządu spółki w ramach kontraktu menedżerskiego zawartego z tą samą spółką będą przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też przychodami z działalności wykonywanej osobiście? Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził, iż jego zdaniem będą to przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Kontrakt menedżerski (nazywany też umową o zarządzanie - to cywilnoprawna umowa nienazwana (nie uregulowana przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny), której przedmiotem jest powierzenie sprawowania zarządu przedsiębiorstwem osobie fizycznej lub innemu podmiotowi gospodarczemu w celu osiągnięcia zysku. Treść stosunku prawnego łączącego powierzającego zarząd firmą i menedżera określona jest każdorazowo przez strony. Do składników treści kontraktu należy min. przedmiot umowy - zarządzanie przedsiębiorstwem, obowiązku i uprawnienia menedżera, składniki jego wynagrodzenia, inne dodatkowe świadczenia otrzymane przez menedżera, zakaz konkurencji, tajemnica przedsiębiorstwa, odpowiedzialność za wykonanie postawionych zadań, kryteria oceny efektywności zarządzania, sposoby rozwiązania kontraktu.
Zgodnie z treścią art. 5a pkt. 6) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. Z 2000 roku, nr nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 powołanej ustawy.
Stosownie natomiast do zapisu art. 13 pkt. 9 w/w ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 (tj. przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych).
Zatem stanowisko Podatnika stwierdzające, iż przychody uzyskane na podstawie kontraktu menedżerskiego będą przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej nie jest prawidłowe, ponieważ z wyżej cytowanego art. 13 pkt. 9 wprost wynika, iż stanowią one przychody z działalności wykonywanej osobiście Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.