Temat interpretacji
Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje stanowisko przedstawione przez podatników we wniosku złożonym 27.06.2006r. (uzupełnionym w dniu 14.07.2006r.) odnośnie zaliczenia odszkodowania wypłaconego w przypadku wadliwego wykonania usługi do kosztów uzyskania przychodu - za nieprawidłowe.
Przepis art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
W dniu 27.06.2006r. (uzupełnionym w dniu 14.07.2006r.) podatnicy złożyli do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.
We wniosku podatnicy podali, iż prowadzą działalność gospodarczą w zakresie wykańczania materiałów włókienniczych. Kontrahenci zlecają im wykonanie nadruków na wykrojach z dzianiny. Firma zobowiązuje się z tytułu poniesionej szkody, spowodowanej nie należytym wykonaniem usługi do wypłaty odszkodowania za zniszczenie wykrojów. Wykroje będące niepełnowartościowym surowcem zostają przejęte przez podatników po sporządzeniu przez strony protokołu.
Podatnicy podali też, iż przyjęli wykonanie usługi w celu uzyskania z tego tytułu przychodu. Ze względu na warunki atmosferyczne (burza) podczas wykonywania usługi nadruku na wykrojach zleconych przez klienta nastąpiła awaria maszyny. Samoistnie urządzenie dokonało zmiany dawki farby na wykrojach co spowodowało puchnięcie surowca, a co za tym idzie jego zniszczenie. Wypłata odszkodowania wg podatników nie jest następstwem wadliwie wykonanej usługi lecz warunkami niezależnymi.
W związku z powyższym podatnicy skierowali następujące zapytanie czy odszkodowanie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Stanowisko przedstawione jest następujące.
Według podatników odszkodowanie można zaliczyć do kosztów jeżeli wydatek jest poniesiony w celu uzyskania przychodu.
Stanowisko tut. organu jest następujące.
W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Warunkiem uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu, jest wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesieniem wydatku, a możliwością uzyskania przychodów. Jednocześnie wydatek ten nie może być wyłączony z kosztów podatkowych w oparciu o art. 23 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 19 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.
Zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wypłata odszkodowania wiąże się ze zniszczeniem wykrojów spowodowanym awarią maszyny, która pracowała w trakcie burzy.
Sytuacja ta wyczerpuje znamiona normy prawnej określonej w art. 23 ust. 1 pkt 19 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym wydatek poniesiony z tytułu odszkodowania zapłaconego na rzecz kontrahenta za wadliwe wykonanie usługi nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu.
Stanowisko podatników, że odszkodowanie w przypadku wadliwego wykonania usługi można zaliczyć do kosztów tut. organ uznaje za nieprawidłowe.
W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatników i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.