Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późń. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.05.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga
p o s t a n o w i ł
uznać, że
stanowisko Pana wyrażone we wniosku w sprawie obniżenia kosztów uzyskania przychodów z związku z otrzymaną dotacją z funduszy Unii Europejskiej, jest prawidłowe w obowiązującym stanie prawnym.
U z a s a d n i e n i e
Wnioskiem z dnia 24.05.2006r. (wpływ do Urzędu 30.05.2006r.) wystąpił Pan w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji w następującej sprawie: czy w związku z otrzymaną w miesiącu maju dotacją z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, która częściowo zrefundowała poniesione wydatki na zakup środków trwałych, należy obniżyć koszty uzyskania przychodów o wartość otrzymanego dofinansowania.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, w 2005 roku dokonał Pan zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Koszty amortyzacji zalicza Pan co miesiąc do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W maju bieżącego roku otrzymał Pan dotację z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, która częściowo refundowała poniesione wydatki na zakup środków trwałych.
Wg Pana stanowiska konieczne jest obniżenie kosztów uzyskania przychodu o wartość otrzymanego dofinansowania. Pana zdaniem nie powinno to następować wstecz, ale w bieżącym rozliczeniu. W momencie otrzymania dotacji poniesione wydatki pokryte dotacją wolną od podatku, przestały być kosztem uzyskania przychodu, a w związku tym nie ma podstaw do tego, aby korygować rozliczenie podatkowe za ubiegły rok i płacić odsetki za zwłokę.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy na podstawie art. 14 a §1 Ordynacji podatkowej informuje:
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.),nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków trwałych lub wartości niematerialnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Otrzymana dotacja z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej jest zwrotem nakładów poniesionych na zakup środków trwałych, powoduje iż wartość odpisów od tej części wartości środka trwałego, która została zwrócona podatnikowi, nie może stanowić kosztów uzyskania przychodów. Otrzymanie dotacji nie wpływa generalnie na wartość środka trwałego, ani wysokość amortyzacji wykazywanej w ewidencji środków trwałych. Stanowi przesłankę do wydzielenia części odpisów amortyzacyjnych, równej kwotowo otrzymanemu zwrotowi nakładów na zakup środka trwałego i nie zaliczanie tak wydzielonej części odpisów do kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym należy obliczyć proporcję między kwotą otrzymanej dotacji, a wartością początkową tego środka trwałego i wg tak obliczonej proporcji pomniejszenie comiesięcznego odpisu amortyzacyjnego.
Moment otrzymania dotacji ma istotne znaczenie w sprawie wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów części odpisów amortyzacyjnych równych kwotowo otrzymanemu zwrotowi nakładów na zakup środka trwałego. W przypadku, gdy środek trwały nie został w pełni z amortyzowany, począwszy od miesiąca, w którym otrzymano dotację stanowiącą zwrot kosztów zakupu amortyzowanego środka trwałego, odpis za dany miesiąc oraz w kolejnych miesiącach należne odpisy amortyzacyjne wynikające z ewidencji środków trwałych podlegają pomniejszeniu o kwotę części odpisu nie stanowiącego kosztu uzyskania przychodów ustaloną w sposób omówiony wcześniej. Jednocześnie w miesiącu otrzymania dotacji należy skorygować koszty uzyskania przychodów o nie stanowiącą część kosztów uzyskania dokonanych do tego miesiąca odpisów amortyzacyjnych.