Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łód... - Interpretacja - IX-005/84-1/Z/K/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.05.2006, sygn. IX-005/84-1/Z/K/06, Urząd Skarbowy Łódź-Widzew

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 03.03.2006r.

    Wnioskiem z dnia 03.03.2006r. wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii możliwości odliczenia od podatku w ramach ulgi remontowej urządzeń i materiałów zainstalowanych "na stałe" w pomieszczeniach remontowanych następujących materiałów:

a) siedzisko zainstalowane do ściany w kabinie natryskowej - ułatwiające osobom starszym i mniej sprawnym z niej korzystanie

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uważa Pan, że może odliczyć w ramach ulgi remontowej poniesione wydatki na zakupione materiały i urządzenia

Tutejszy organ podatkowy niepodziela Pana poglądu.

Prawo do odliczeń wydatków mieszkaniowych poniesionych w 2005 r. m. in. na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, gwarantuje przepis art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), na podstawie którego wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach obowiązujących w 2003 r.

Wysokość i zasady odliczania wydatków remontowych w 2003 r. regulowały przepisy art. 27a ust. 1 pkt 1, ust. 2-7, 10, 14-17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

Nabycie prawa do ulgi uzależnione jest od posiadania tytułu prawnego do zajmowanego lokalu lub budynku mieszkalnego. Takim tytułem prawnym może być akt własności, własnościowe lub lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, umowa najmu, umowa użyczenia.

Art. 27a ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa, zakres i rodzaje wydatków uważanych za wydatki remontowe podlegające odliczeniu w określonym w rozporządzeniu wydawanym przez właściwego do spraw gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Na podstawie wyżej wymienionej delegacji ustawowej, rodzaje wydatków zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). Zgodnie z załącznikiem nr 2 wyżej wymienionego rozporządzenia do robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego należy remont, modernizacja lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym:

1. ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych,

2. podłóg i posadzek,

3. okien, świetlików i drzwi,

4. powłok malarskich i tapet,

5. elementów kowalsko-ślusarskich,

6. izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dźwiękochłonnych i cieplnych,

7. pozostałych elementów (np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników),

oraz remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:

1. instalacji sanitarnych,

2. instalacji elektrycznych,

3. instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,

4. instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych,

5. instalacji i urządzeń grzewczych,

6. przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego, wydatki na zakup siedziska zainstalowanego w kabinie natryskowej, nie uprawnia do skorzystania z ulgi remontowej, gdyż nie ma możliwości przyporządkowania ich do wykazu robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego określonym w Załączniku Nr 2 do wyżej wymienionego rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1996r. Zakup i montaż siedziska podlegałby odliczeniu w ramach ulgi remontowej gdyby ów siedzisko byłoby elementem składowym armatury, instalacji, oraz innych urządzeń, bez którego nie mogłoby pełnić funkcji użytkowej samodzielnie. Nie należą natomiast do nich wydatki na zakup urządzeń i elementów wchodzących w skład wyposażenia mieszkania, a więc wszelkie przedmioty stanowiące indywidualne wyposażenie, takie jak: meble, szafki, półki, sprzęt, narzędzia, akcesoria łazienkowe itp.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Łódź-Widzew