Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2.12.2005 r., który wpłynął w dniu 07.12.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych środków przekazanych członkom wspólnoty ze sprzedaży złomu oraz innych pożytków jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7.12.2005 roku wplynął wniosek z dnia 2.12.2005 r., uzupełniony pismami z dnia 21.12.2005 r., i 21.02.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii m.in. opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych środków przekazanych członkom wspólnoty ze sprzedaży złomu oraz innych pożytków.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta, albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich
indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny:
Wspólnota mieszkaniowa, w skład której wchodzą osoby fizyczne oraz gmina, sprzedały do skupu złomu materiały powstałe z rozbiórki w związku z remontem instalacji centralnego ogrzewania. Otrzymane z tego tytułu pieniądze zostały zaliczone każdemu właścicielowi (członkowi wspólnoty) wg udziału w nieruchomości na poczet płatności za wykonany remont. Po zakończeniu remontu i wystawieniu faktury przez dostawcę usługi za remont centralnego ogrzewania właściciele zostali obciążeni za ww. remont wg udziału.
W związku z tym, że właściciele otrzymali środki ze sprzedaży złomu ich należności
zostały pomniejszone o wpłaty ze sprzedaży złomu.
Ponadto wspólnota mieszkaniowa może osiągnąć poza ww. przychodem także inne ,,pożytki?? np. z tytułu reklamy, odsetek od środków na rachunkach bankowych.
Pytanie strony jest następujące: czy przekazane właścicielom (członkom wspólnoty) środki pieniężne ze sprzedaży złomu i innych pożytków, stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i czy należy sporządzać informację PIT-8C.
Stanowisko strony:
Zdaniem wnioskodawcy otrzymane przez właścicieli pieniądze z pożytków służą pokryciu kosztów w nieruchomości wspólnej i nie stanowią dla nich dochodu z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych i nie należy wystawiać informacji PIT-8C.
Stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu otrzymanych pożytków przez właścicieli:
Oceniając stan faktyczny przedstawiony w przedmiotowym wniosku Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym, jest z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28?30, art. 30a - 30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.
Przychodem podatnika, stosownie do postanowień art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, otrzymane lub postawione do jego dyspozycji w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
W świetle przedstawionego stanu prawnego i faktycznego należy uznać, że przekazane członkom wspólnoty środki pochodzące ze sprzedaży złomu, usług reklamowych, odsetek od środków na rachunkach bankowych itp. służące pokryciu kosztów remontu lub eksploatacji nieruchomości, przypadających na członków wspólnoty mieszkaniowej, spowodują powstanie u tych członków, przychodu z ,,innych źródeł??, który w świetle art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega u tych osób opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Wobec powyższego istnieje obowiązek sporządzania informacji PIT-8C, gdyż u członków wspólnoty wystąpi przychód do opodatkowania.
Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez
wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.
W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Postanowienie niniejsze, na mocy art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.