P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DF/415-53/05/JM

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.11.2005, sygn. DF/415-53/05/JM, Urząd Skarbowy w Kartuzach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku Pani (...) z dnia 06.09.2005 r. (data wpływu do tutejszego urzędu: 08.09.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ewidencjonowania kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, uzupełnionym pismem z 27.10.2005 r., jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jak wynika z wniosku pozostałe koszty uzyskania przychodów ewidencjonuje w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów wg daty poniesienia (metodą kasową). Mimo wyboru metody kasowej podatniczka zastanawia się, czy istnieje możliwość ewidencjonowania pozostałych kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wg daty wystawienia faktury zamiast wg daty poniesienia kosztu (dokonania zapłaty należności wynikającej z faktury). Wnioskodawczyni uważa, że ewidencjonowanie pozostałych kosztów wg daty wystawienia faktury jest prawidłowe.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w przepisie art.22 ust.1 i ust.4 - 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zmian.):

1. Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.
4. Koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.
5. U podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
6. Zasada określona w ust. 5 ma zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

Z przedstawionych przepisów wynikają dwa możliwe sposoby ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów:

  • według daty poniesienia wydatku (art.22 ust.4) - tzw. metoda kasowa,
  • odpowiednio do okresu, w którym został uzyskany przychód związany z tymi kosztami (art.22 ust.5 i 6) - tzw. metoda memoriałowa.

W przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów decyzję o wyborze sposobu ewidencjonowania kosztów podejmuje podatnik. Ustawodawca zastrzegł, że raz przyjęta metoda ewidencji kosztów powinna być stosowana konsekwentnie w każdym roku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w stosunku do wszystkich kosztów, a nie tylko do wybranych pozycji. Nie można przy księgowaniu kosztów stosować jednocześnie zasady kasowej (dotyczącej poniesienia kosztów) i zasady memoriałowej (dotyczącej zarachowania kosztów).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w podatkowej księdze przychodów i rozchodów pozostałe koszty związane z prowadzoną działalnością ujmuje Pani na zasadach określonych w art.22 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli w podatkowej księdze przychodów i rozchodów za dany rok podatkowy ewidencjonowane są koszty poniesione w tym roku. Przepis ten formułuje kasową zasadę potrącania kosztów w momencie ich poniesienia, bez względu na to, jakiego okresu dotyczą. Wykładnia językowa użytego sformułowania "koszty poniesione" wskazuje na czas dokonany, co oznacza, iż chodzi tu o taki stan, w którym nastąpiło obciążenie kosztem nie tylko w sensie ewidencyjnym, ale w znaczeniu realnym, a więc faktyczne poniesienie wydatku.

W przypadku, gdy wybrała Pani metodę kasową ewidencjonowania kosztów momentem zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest moment jego poniesienia czyli zapłaty.

Zatem mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach nie podziela Pani zdania w sprawie ewidencjonowania kosztów (pozostałych wydatków nie stanowiących zakupu towarów handlowych) wg daty wystawienia faktury.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy.

Urząd Skarbowy w Kartuzach