P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/415-71/05/R3

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.12.2005, sygn. PD/415-71/05/R3, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego K działając w trybie art. 14 § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.10.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż jest Pan artystą - rzeźbiarzem i w ramach wolnego zawodu prowadzi działalność wytwórczą swoich dzieł.
Zwrócił się Pan z zapytaniem: czy w przypadku sprzedaży wytworzonych przez siebie rzeźb można tę transakcję dokumentować umową kupna - sprzedaży, czy też w takim przypadku powinna być zarejestrowana działalność gospodarcza i sprzedaż dokumentowana rachunkami.
W rozumieniu ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym (Dz.U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.) do odrębnych źródeł przychodów należą:
1. działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1, pkt. 2 i art. 13 ustawy,
2. pozarolnicza działalność gospodarcza, o której mowa w art. 10 ust. 1, pkt. 3 i art. 14 ustawy. W myśl obowiązującej od 01.01.2004 r. definicji zawartej w art. 5a, pkt. 6 powołanej ustawy o podatku dochodowym, za pozarolnicza działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do przychodów ze źródeł wymienionych w.art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9 ustawy, a więc przychodów m. innymi z działalności wykonywanej osobiście.
Działalność wykonywana osobiście nie musi spełniać powyższych kryteriów, a zwłaszcza ciągłości (powtarzalności i stałości) i zorganizowania w ramach określonego administracyjno - prawnie podmiotu uczestniczącego w obrocie gospodarczym.
Ustalając czy dany przychód jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, należy w pierwszym rzędzie sprawdzić, czy przychód ten nie jest jednym z wymienionych w tym artykule przychodów.
Art. 13 ustawy o podatku dochodowym zawiera katalog przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, określonej w art. 10, ust. 1, pkt. 2 ustawy.
Zgodnie z pkt. 2 przychodami takimi są m. innymi przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej. Przepisy podatkowe nie zawierają jednak definicji działalności artystycznej.
Według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20.01.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz.U. nr 33 poz. 289 ze zm.) artystyczna i literacka działalność twórcza obejmuje działalność prowadzoną na własny rachunek przez artystów, takich jak m.in. malarze, rzeźbiarze plastycy i pozostali twórcy. Przychody uzyskane przez twórców ze sprzedaży wykonanych przez nich wyrobów (dzieł) artystycznych można zatem uznać za osiągane z osobiście wykonywanej działalności artystycznej w rozumieniu powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym. Nie mieści się jednak już w tym zakresie sprzedaż innych niż w.w wyrobów i artykułów, nawet jeżeli są to np. dzieła o charakterze artystycznym. Przepisy podatkowe nie zawierają także żadnych ograniczeń dotyczących możliwości zaliczania przychodów do uzyskanych z działalności wykonywanej osobiście od sposobu oferowania i sprzedaży przez twórcę własnych dzieł artystycznych.
Tak więc w świetle powołanego unormowania prowadzona przez Pana działalność artystyczna mieści się w katalogu działalności wykonywanej osobiście, a zatem nie musi spełniać kryteriów pozarolniczej działalności gospodarczej i nie wymaga zarejestrowania w Urzędzie Skarbowym.
Jednakże zgodnie z art. 87 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z tym ,iż prowadzi Pan działalność zarobkową objętą artykułem 3 pkt. 9 powołanej ustawy, w przypadku sprzedaży wytworzonych przez siebie rzeźb zobowiązany jest Pan na żądanie kupującego wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży.
Obowiązek wystawienia rachunków, o których mowa w § 1, nie dotyczy rolnikówsprzedających produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy lub hodowli,nieprzerobione sposobem przemysłowym, chyba że sprzedaż jest dokonywana w ichodrębnych, stałych miejscach sprzedaży, poza obrębem uprawy lub hodowli.Podatnicy wystawiający rachunki są obowiązani kolejno je ponumerować i przechowywaćkopie tych rachunków, w kolejności ich wystawienia, do czasu upływu okresu przedawnieniazobowiązania podatkowego.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swój ą moc z chwilązmiany przepisów j ej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika (następcy prawnego podatnika, wiąże natomiast właściwedla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w K za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego K w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze