Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 06.02.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i
sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej odliczenia wydatków poniesionych na używanie własnego samochodu na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07.02.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubinie wpłynął wniosek podatnika o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i
sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan osobą posiadającą orzeczenie o zakwalifikowaniu do II grupy inwalidztwa i w związku z z chorobą serca w 2005 r. wykonywano Panu w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu zabiegi lecznicze. Ponadto ma Pan zlecone od lekarza prowadzącego wykonywanie innych niezbędnych badań i zabiegów leczniczych, które wiążą się z kilkudniowym pobytem w szpitalu, a są konieczne w dalszym procesie leczenia.
Na zabiegi te i badania dojeżdża Pan własnym samochodem, rozliczając wydatki na dojazd jako iloczyn przejechanych kilometrów na trasie Lubin-Zabrze-Lubin i stawki za 1 km wynikającej z rozporządzenia Ministra Transportu.
W związku z tym zadaje Pan następujące pytania:
- czy okresowe wizyty w szpitalu i przychodni, w ramach których wykonywane są badania jak i zabiegi rehabilitacyjne, są niezbędnymi
zabiegami leczniczo-rehabilitacyjnymi w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- czy przysługuje Panu prawo do odliczania wydatków związanych z użytkowaniem własnego samochodu w związku z dojazdami na leczenie w Zabrzu;
- w jaki sposób ustalić wysokość powyższych wydatków na dojazd - czy jako przeliczenie iloczynu ilości przejechanych kilometrów i stawki za kilometr wynikającej z Rozporządzenia Ministra Transportu
Według Pana stanowiska zabiegi te są niezbędnymi zabiegami leczniczo-rehabilitacyjnymi i opłacenie dojazdu na te zabiegi podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej na opisanych przez Pana zasadach.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e ust. 6 lub art. 24b
ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Z kolei katalog wydatków poniesionych na rehabilitację oraz warunki uprawniające do ich odliczenia wymienione zostały w art. 26 ust. 7a ww. ustawy, gdzie w pkt 14 określa się jako wydatki podlegające odliczeniu od dochodu wydatki poniesione na używanie samochodu, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00zł.
Należy
nadmienić, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa sposobu wyliczenia kosztów poniesionych na zakup paliwa w związku z ww. dojazdami, a jedynie określa maksymalny limit odliczenia w wysokości 2.280,00zł w roku podatkowym.
W związku z powyższym o ile dojazd będzie związany z niezbędnymi zabiegami leczniczo-rehabilitacyjnymi, a wyliczenie kosztów zakupu paliwa jakie Pan przedstawił w zapytaniu nie przekroczy kwoty ustalonego limitu, to wydatki te będą podlegały odliczeniu od dochodu na ww. zasadach.
Zwrócić należy jednak uwagę na fakt, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w żadnym miejscu nie precyzuje pojęcia "niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych".
Z ustalonego w tym zakresie orzecznictwa sądowego wynika, że rehabilitacja stanowi zorganizowany system działania, obejmujący usprawnienie fizyczne, psychiczne, społeczne, zawodowe. Proces rehabilitacji ma spowodować usunięcie skutków choroby, zmniejszenie następstwa nieodwracalnych
zmian lub wyrównanie ich w takim stopniu, aby poszkodowanym przywrócić ich społecznie przydatną sprawność. Rehabilitacja lecznicza to połączenie leczenia z postępowaniem usprawniającym, które obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne, wodolecznictwo, światłolecznictwo, elektrolecznictwo, mechanoterapię i kinezyterapię. Istotne znaczenie mają również zabiegi chirurgiczne zmierzające do przywrócenia ograniczonych funkcji - wyrok NSA z dnia 17.10.1996 r. syg. akt SA/Sz 2668/95.
W związku z powyższym w celu zakwalifikowania danych wydatków do niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych organ podatkowy posiłkować się będzie dokumentacją medyczną potwierdzającą wykonanie danych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych jak również zaleceniami lekarza specjalisty.
Należy zaznaczyć, że pomimo zadania przez Pana trzech pytań dotyczących omówionych wyżej wydatków, w niniejszej interpretacji ujęto je w ramach jednego problemu dotyczącego ulgi rehabilitacyjnej związanej z wydatkami na używanie
własnego samochodu na dojazd na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne do wysokości 2.280,00zł, określonego w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym stanowisko Pana w ww. zakresie zawarte we wniosku z dnia 06.02.2006 r. należy uznać za prawidłowe.
Zgodnie z art. 14 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który
wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.