Temat interpretacji
Z przytoczonego przez podatniczkę stanu faktycznego wynika, że w dniu 27 stycznia 2006r. nastąpiło przekształcenie przysługującego podatniczce spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Jednocześnie podatniczka wyjaśniła, że do dnia przekształcenia wskazanego wyżej, spłaciła kredyt i odsetki (przyznany wraz z przydziałem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w dniu 07 maja 1992r.) oraz kwotę umorzenia kredytu (dokonanego przy rozliczeniu budynku) łącznie na kwotę 42.490,64zł. Prawo do spółdzielczego własnościowego lokalu mieszkalnego wnioskodawczyni zbyła w dniu 03 lutego 2006r. za kwotę 118.000,00zł.
W związku z takim stanem faktycznym podatniczka wyraziła swoja wątpliwość czy spłata kredytu, o którym mowa wyżej może być uznana za wydatek na własne cele mieszkaniowe. Jednocześnie podatniczka stoi na stanowisku, że taka możliwość istnieje i jest dopuszczalna przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z zasadą prawa podatkowego, wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej w dalszej części "updof", opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Treść tego przepisu wskazuje na zasadę powszechności przedmiotowej opodatkowania podatkiem dochodowym wszystkich dochodów.
Zgodnie z normą zamieszczoną w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, źródłem przychodów jest w szczególności "odpłatne zbycie (...) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie".
Za przychód ten, zgodnie z art. 19 ust. 1 updof, uważa się przychody w wysokości ceny określonej w umowie sprzedaży, pomniejszone o koszty odpłatnego zbycia. Nadto dyspozycja normy zamieszczonej w art. 28 ust. 1 i 2 updof wskazuje, że przychodów określonych wyżej, nie łączy się z przychodami z innych źródeł, zaś podatek ustala się w wysokości 10% uzyskanego przychodu.
Z przytoczonego stanu faktycznego jednoznacznie wynika, iż nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło w dniu 27 stycznia 2006r. Z uwagi zatem na to, że sprzedaż nastąpiła w dniu 03 lutego 2006 roku przychody uzyskane z tej sprzedaży podlegają obowiązkowi podatkowemu.
Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) - e) updof.
W myśl powołanego przepisu wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) updof, w części wydatkowanej na nabycie w kraju, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego a także na spłatę kredytu lub pożyczki (wraz z odsetkami) zaciągniętych na cele mieszkaniowe w banku lub S.K.O.-K. - w tym również zaciągniętych przed dniem uzyskania przychodu. Spłata kredytu lub pożyczki stanowi bowiem jedynie pośredni etap służący realizacji celów, o których mowa w powołanym przepisie.
Z powyższego wynika, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego dochodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych wymienionych w ustawie jest wyłącznie wydatkowanie otrzymanych środków pieniężnych na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) - e) updof. tj. m. in. na nabycie w kraju spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub spłaty kredytu.
Z istoty rozwiązania zawartego w art. 21 ust. l pkt 32 lit. a) i e) updof wynika, że aby kwota uzyskana ze sprzedaży mogła być przeznaczona, np. na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (lub spłaty kredytu), sprzedaż ta powinna nastąpić wcześniej lub co najmniej jednocześnie z poniesieniem wydatku na to nabycie (lub spłatę kredytu).
Podstawową okolicznością decydującą o stosowaniu powyższego zwolnienia jest zatem wyłącznie przeznaczenie przychodów (lub ich części) uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych na cele i w terminach określonych w art. 21 ust. l pkt 32 lit. a ustawy.
Należy pamiętać również o tym, że określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) updof. zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku zaistnienia przynajmniej jednej okoliczności wskazanych w art. 21 ust. 2 updof, tj. w szczególności, gdy przychód ze sprzedaży jest wydatkowany na budowę, rozbudowę modernizację itp. budynku lub jego części przeznaczonych na cele rekreacyjne, a także w przypadku, gdy odsetki od kredytu lub pożyczki podatnicy odliczali lub odliczają na podstawie tzw. "ulgi odsetkowej" określonej w art. 26b updof.
Po rozważeniu całości powyższego, z uwagi na to, iż spłata kredytu nastąpiła przed datą sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz fakt, iż kredyt dotyczył bezpośrednio sprzedawanego lokalu, tut. organ podatkowy postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko podatnika wyrażone w ww. wniosku.
Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.