POSTANOWIENIE - Interpretacja - WP/415-04/06/2

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.02.2006, sygn. WP/415-04/06/2, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Państwa z dnia 29.12.2005 r. - uzupełnionego w dniu 19.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości odliczenia od podatku poniesionych wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego tj. dotyczących zabudowy stałej kuchni oraz elementy wyposażenia kuchni pod zabudowę takie jak: elektryczna płyta grzewcza, piekarnik elektryczny, zlew z baterią, zmywarka, okap kuchenny

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Państwo pismem z dnia 29.12.2005 roku - uzupełnionym w dniu 19.01.2005 roku wystąpili do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z pisma wynika, że w dniu 20 grudnia 2004 r. nastąpił odbiór mieszkania od developera na podstawie protokołu zdawczo - odbiorczego. W 2005 roku ponieśli Państwo wydatki na zabudowę stałą kuchni oraz elementów wyposażenia kuchni pod zabudowę takie jak elektryczna płyta grzewcza, piekarnik elektryczny, zlew z baterią, zmywarka, okap kuchenny.

W złożonym wniosku zadano pytanie: czy poniesione w/w wydatki podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

Państwo uważają, że przysługuje im prawo do odliczenia poniesionych wydatków na zakup sprzętu kuchennego pod zabudowę, natomiast mają wątpliwości dotyczące uwzględnienia całości poniesionego wydatku na zabudowę stałą kuchni.

Stosownie do treści art. 27a ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami ) podatek dochodowy od osób fizycznych, na których ciążył nieograniczony obowiązek podatkowy, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, utworzonej na podstawie odrębnych przepisów.

Za wydatki poniesione na remont i modernizacje lokalu mieszkalnego, które podlegają odliczeniu od podatku dochodowego zgodnie rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku w sprawie określenia wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy uważa się wydatki poniesione na: zakup materiałów i urządzeń, zakup usług obejmujących: wykonanie ekspertyzy, opinii projektu, transport materiałów i urządzeń, wykonanie robót, najem sprzętu budowlanego, opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów, w związku z robotami określonymi w załącznikach do rozporządzenia.

Stosownie do treści pkt. 1 załącznika Nr 2 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1996 r. zawierającego wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego, do robót tych zalicza się remont lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym:

  • ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych,
  • podłóg i posadzek,
  • okien, świetlików i drzwi,
  • powłok malarskich i tapet,
  • elementów kowalsko-ślusarskich,
  • izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dzwiękochłonnych i cieplnych,
  • pozostałych elementów (np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników).

Zgodnie z treścią pkt. 2 załącznika Nr 2 w/cyt. rozporządzenia obejmującego rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących: instalacji sanitarnej, instalacji elektrycznej, instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych, instalacji i urządzeń grzewczych, przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Za wydatki na remont i modernizacje lokalu mieszkalnego nie można uznać wydatków poniesionych na wyposażenie lokalu mieszkalnego tj. zakup zmywarki oraz stałej zabudowy kuchni nawet w przypadku gdy jest ona wykonana i montowana na zamówienie na podstawie indywidualnego projektu tak by zabudowała w sposób ciągły i trwały pomieszczenie (stanowisko NSA- wyrok I SA/Gd 10545/00 z dnia 11 lipca 2003 r.)

Wykonanie stałej zabudowy kuchni to de facto wyposażenie tego pomieszczenia w komplet szafek i innych mebli połączonych z poszczególnymi elementami tego pomieszczenia w całość, zgodnie z projektem dla niego opracowanym.

Odliczeniu od podatku w ramach przedmiotowej ulgi podlegają jedynie wydatki udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług , nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.).

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz stan przedstawiony w piśmie zakupione przez Państwo artykuły: elektryczna płyta grzewcza, piekarnik elektryczny, zlew z baterią oraz okap kuchenny - pod warunkiem, że zostały trwale umiejscowione - mieszczą się w zakresie wydatków na remont i modernizację określonych w powołanym wyżej rozporządzeniu z dnia 21 grudnia 1996 r. Zatem w/w wydatki mogą Państwo odliczyć od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego w zeznaniu podatkowym za 2005 rok (z wyjątkiem wydatków dot. wyposażenia lokalu mieszkalnego).

Zatem przedstawione Państwa stanowisko we wniosku nie jest prawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku