Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14 a, art. 216, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 Nr 8 poz. 60 ze zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.04.2006r. w sprawie udzielania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - uznaje przedstawione przez Stronę stanowisko w sprawie za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Podaniem
z dnia 21.04.2006r. ( data wpływu 25.04.2006r. ) zwróciła się Pani z prośbą o interpretację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Opis stanu faktycznego:
W dniu 01 stycznia 2006r. zawarła Pani związek małżeński. Nie zawierali Państwo umowy o rozdzielności majątkowej. Wobec Państwa nie maja zastosowania przepisy art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Do dnia 31 grudnia 2006r. sytuacja nie ulegnie zmianie.
Pytanie strony:
Czy będzie Pani miała prawo do skorzystania z możliwości wspólnego z mężem rozliczenia w podatku dochodowym za rok 2006?
Stanowisko Strony:
Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, oraz w stosunku do których nie mają zastosowania przepisy art. 30 c lub ustawy o zryczałtowanym
podatku dochodowym mogą na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu rocznym podlegać wspólnemu opodatkowaniu.
Na podstawie przepisów art. 11 Ordynacji Podatkowej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Przepis wymaga, żeby małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim od 1 stycznia do 31 grudnia.
Przepisy te prowadzą do wniosku, że będzie Pani mogła się rozliczyć wraz z mężem po spełnieniu n.w. warunków:
- pozostając w związku małżeńskim cały rok podatkowy,
- między małżonkami musi istnieć wspólność majątkowa,
- wobec żadnego z małżonków nie mają zastosowania przepisy art. 30 c ustawy o pdof oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany:
Zgodnie z art. 6 ust 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm. ) małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 (
nieograniczony obowiązek podatkowy ), miedzy którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26 c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów ( przychodów ) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
Sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, mają zastosowanie przepisy art. 30 c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ( przepis art. 6 ust. 8 ustawy o pdof ).
W świetle art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 Nr 8 poz. 60 ze zm. ) rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują przyjęcia za rok podatkowy okresu innego niż rok kalendarzowy. Zatem rok podatkowy 2006 obejmuje okres od 01.01.2006r. do 31.12.2006r. W związku z wyżej przedstawionym stanem faktycznym i przytoczonymi przepisami istnieją przesłanki do wspólnego rozliczenia się za rok 2006, ponieważ: miedzy Państwem jest wspólność małżeńska, żadne z Państwa nie rozlicza się podatkiem liniowym ani zryczałtowanym, małżeństwo zostało zawarte w dniu 01 stycznia 2006r., i będzie trwało cały rok podatkowy.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany uznaje stanowisko Strony, przedstawione we wniosku za prawidłowe.
Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.