Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60. ze zm.), art. 10 ust. 1 p... - Interpretacja - II US. I. PB/415/24/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.04.2006, sygn. II US. I. PB/415/24/06, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60. ze zm.), art. 10 ust. 1 pkt 8, art. 28 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 17.03.2006 r. w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania sprzedaży gruntu z wybudowanym na nim budynkiem mieszkalnym, jeżeli od nabycia gruntu upłynęło pięć lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie), natomiast od wybudowania budynku okres pięcioletni nie minął, postanawia stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę uznać za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 17.03.2006 r. zwrócili się państwo o informację w sprawie prawidłowości interpretacji przepisów dotyczących zwolnień z obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że 4.09.1999 r. stali się państwo współwłaścicielami działki (w 1/2 własność syna i w 1/2 państwa). Nabycie nastąpiło w drodze darowizny. Natomiast w dniu 25.06.2003 r. nastąpił podział nabytej w 1999 r. nieruchomości na dwie odrębne działki, z których jedna została przypisana państwu, druga synowi. W 2006 r. na należącej do państwa działce realizowana jest budowa budynku mieszkalnego. Po zakończeniu inwestycji w 2006 r. planowana jest sprzedaż nieruchomości.

W myśl przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów
    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane (...) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z treścią przepisu art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie powstaje obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku od uzyskanego przychodu.

W przedstawionym stanie faktycznym taka sytuacja jednak nie zaistniała: Podatnicy zamierzają sprzedać działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym. Właścicielami przedmiotowej działki są od 1999 r., czyli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie upłynęło pięć lat. Budynek zaś stanowi część składową gruntu i jest z nim trwale związany, w związku z tym nie może być traktowany jako przedmiot odrębnej własności. Jeżeli więc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie działki upłynęło pięć lat, to zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym, zbycie całej nieruchomości (działki z budynkiem na niej wzniesionym) nie stanowi źródła przychodu i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli więc sprzedaż nieruchomości nastąpi w 2006 r., przychód z niej uzyskany nie będzie podlegał opodatkowaniu pod warunkiem, że stan prawny w powyższym zakresie nie ulegnie zmianie.

Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie