Temat interpretacji
Nowela ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw /Dz. U. Nr 202, poz. 1956/ zniosła m.in. zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 22 lit. b/ dotyczące ryczałtów wypłaconych pracownikom z tytułu zwrotu kosztów za używanie pojazdów samochodowych w jazdach lokalnych nie będących własnością pracodawcy.
Natomiast w myśl art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b/ ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby nie będącej pracownikiem - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.
Regulacje w tym zakresie zwierają
dwa rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r.:
- w sprawie warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju /Dz. U. Nr 236, poz. 1990/
- w sprawie wysokości oraz warunków ustalania przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju /Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm./.
Zwolnienie wprowadzone do ustawy od dnia 1 stycznia 2004r. dla osób nie będących pracownikami przysługuje, jeżeli zostaną spełnione określone warunki - nowy ust. 13 w art. 21 ustawy. Przedmiotowe zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:
1. w celu osiągnięcia przychodów /chodzi o świadczenia z tytułu podróży wypłacone m. in. zleceniobiorcom, menadżerom, członkom
zarządu, rad nadzorczych lub innych organów stanowiących osób prawnych/ lub
2. w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw /chodzi tu o świadczenie wypłacane z tytułu podróży m.in. przez fundacje i stowarzyszenia, kluby sportowe oraz związki sportowe, szkoły, uczelnie, placówki oświatowo - wychowawcze, placówki naukowe, związki zawodowe, organizacje pracodawców/ lub
3. przez organy /urzędy/ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane / ten punkt dotyczy świadczeń z tytułu podróży wypłaconych przez organy władzy ustawodawczej, sądowniczej i wykonawczej administracji państwowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane: m.in. posłom senatorom, radnym oraz ekspertom, bądź biegłym/ lub
4. przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt. 5 ustawy, w związku z wykonaniem tych
funkcji / punkt ten dotyczy świadczeń wypłaconych z tytułu podróży przez posłów, senatorów, radnych, i inne osoby pełniące funkcje społeczne: m.in. tym osobom, które nieodpłatnie pomagają im w realizacji funkcji obywatelskich/.
Należy także zaznaczyć, że rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002r. /Dz. U. Nr 240, poz. 2070/ w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów /przychodów/ oraz zwolnienia niektórych grup płatników z obowiązku pobrania podatku utraciło moc 11 marca 2003r. w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 lutego 2003r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów /przychodów/ oraz zwolnienia niektórych grup płatników z obowiązku pobrania podatku /Dz. U. Nr 42, poz. 366/. W Dz. U. Nr 50, poz. 82 opublikowano kolejne rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 marca 2004r., w związku z którym traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 lutego 2003r. /Dz. U. Nr 42, poz. 366/, które weszło z dniem ogłoszenia, tj. dnia 29 marca 2004r.