Temat interpretacji
Przepisy ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) rozróżniają nieograniczony (art. 3 ust. 1) i ograniczony obowiązek podatkowy (art. 3 ust. 2 a) natomiast art. 4 a stanowi, że przepisy art. 3 ust. 1 i 2 a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Umowa zawarta pomiędzy Polską a Niemcami w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu opublikowana jest w Dz. U. Nr 31 poz. 163 z dnia 25 września 1975r.
Aby ustalić jakiemu obowiązkowi podatkowemu podlega dana osoba, należy ustalić jej miejsce zamieszkania. W tej sytuacji umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu stanowią, iż miejsce zamieszkania osoby fizycznej znajduje się w tym państwie, w którym osoba ta posiada stałe miejsce zamieszkania.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pytający, obywatel Niemiec, ma miejsce zamieszkania w Niemczech, natomiast na terenie Polski przebywa jako turysta na podstawie wizy pobytowej na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. W związku z tym w Polsce podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co oznacza, że opodatkowaniu podlegają tylko dochody uzyskane z pracy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
Sytuacja się zmieni w momencie, kiedy wnioskujący otrzyma kartę pobytu tj. dokument wydany przez właściwy organ Rzeczpospolitej Polskiej cudzoziemcowi, który uzyskał zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony lub zezwolenie na osiedlenie się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (art. 4 pkt 4 , art. 16 i 17 ustawy z dnia 25.06.1997r. o cudzoziemcach Dz. U. Nr 127 poz.1400 z 2001r. ze zm.), w wyniku czego zmieni się stałe miejsce zamieszkania.Wówczas pytający będzie w Polsce podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i zgodnie z umową o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu dochody z tytułu renty otrzymywanej w Niemczech będą podlegać opodatkowaniu w Polsce.