Temat interpretacji
Zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe. W myśl zaś art. 17 ust. 6 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:
- - odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
- realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
Umowy przedstawione przez Pana z dnia 14.05.1994 r. dotyczące zbycia udziałów w spółce zostały jedynie sporządzone w formie pisemnej lecz nie zostały wówczas poświadczone notarialnie.
W umowach z 2003 r. strony wyraźnie zapisały, iż w rzeczywistości sporządzone i zrealizowane były w 1994 r. Nie dokonano wtedy wymaganego zgłoszenia do rejestru sądowego co nie powoduje nieważności sporządzonych wtedy umów sprzedaży. Dlatego też nie należy twierdzić, że umowy z 1994 r. są zupełnie innymi umowami niż te z 2003 r.
Prawo handlowe, które obowiązywało ówcześnie nie wymagało żadnej formy do skuteczności tego rodzaju umów oprócz wymogu formy pisemnej, dlatego też w takiej formie w 1994 r. wspólnicy dokonali tej czynności.
Obecnie Kodeks Spółek Handlowych dla ważności umów zbycia udziałów w spółce z o.o wymaga formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.
W Pana przypadku podatek dochodowy od zbycia udziałów w spółce został uiszczony w 1994 r. Wobec powyższego brak jest podstaw do żądania podatku z tytułu sporządzenia w 2003 r. umów poświadczonych notarialnie, które miały być tylko potwierdzeniem w nowej formie umów dokonanych w 1994 r. dla potrzeb zmian w rejestrze sądowym. Skarb Państwa bowiem należną mu daninę już otrzymał.