W piśmie przedstawił Pan stan faktyczny z którego wynika, że rozpoczął Pan budowę budynku usługowo - produkcyjnego. Na parterze, według planów, ma zn... - Interpretacja - US.PD/415/T-31/14/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.03.2004, sygn. US.PD/415/T-31/14/04, Urząd Skarbowy w Tychach

Temat interpretacji

W piśmie przedstawił Pan stan faktyczny z którego wynika, że rozpoczął Pan budowę budynku usługowo - produkcyjnego. Na parterze, według planów, ma znajdować się piekarnia, natomiast przeznaczenie piętra jest bliżej nieokreślone. Ze względu na wysokie nakłady finansowe zamierza Pan oddać do użytku parter, a piętro pozostanie w stanie surowym. Pytanie dotyczy wyceny tego środka trwałego, przy założeniu że w chwili obecnej będzie uruchomiona działalność na poziomie parteru.

Pana stanowisko zakłada wycenę całego postawionego budynku i rozpoczęcie jego amortyzacji od momentu przekazania do używania parteru i częściowo pietra, a podział kosztów budowy osobno na parter i osobno na piętro jest nierealny.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 zdanie pierwsze i ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionym w art. 23. Kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością (art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy).

Zgodnie z art. 22f ust. 4 ustawy, jeżeli tylko część nieruchomości, w tym budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej bądź wynajmowana lub wydzierżawiana - odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości, budynku lub lokalu odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, wynajmowanej lub wydzierżawianej, do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości, budynku lub lokalu.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia. Za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystywanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości pracy własnej podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji zaliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Odnosząc ww. przepisy do stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze tylko część budynku jest kompletna i zdatna do użytku. Po drugie tylko co do części budynku określono jednoznacznie, że ma być wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej.

Wycena całości postawionego budynku lub tylko jego części, wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, ma znaczenie jedynie dla wyboru sposobu określenia wartości początkowej środka trwałego. Pierwszy sposób (art. 22f ust. 4) - będzie ona określona w wysokości ustalonej od wartości początkowej budynku odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej w wysokości ustalonej od wartości początkowej budynku odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, do ogólnej powierzchni użytkowej tego budynku. Drugi sposób (art.22g ust. 4), wyceniona zostanie - w/g rzeczywistych kosztów - jedynie część oddana do użytku i wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej.

W obu przypadkach amortyzacji podlega tylko ta część budynku, która jest kompletna i zdatna do użytku oraz jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej.

Jeżeli zachodzą trudności z wyceną części, która ma być oddana do użytku, należy wówczas jej dokonać w oparciu o opinię właściwego biegłego.

Wobec powyższych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tychach nie podziela Pana stanowiska w przedstawionym zapytaniu.

Urząd Skarbowy w Tychach