Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 19.01.2004 r. (data wpływu 21:01.2004 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje:
Zgodnie z art. 5 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) pozarolniczą działalność gospodarczą stanowi działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9. Źródła te to między innymi najem, podnajem, dzierżawa itp.Przy opodatkowaniu dochodów (przychodów) usług najmu świadczonych na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej obowiązują takie same reguły, jak dla każdej innej działalności gospodarczej.Wybór formy opodatkowania: zasady ogólne, ryczałt ewidencjonowany lub liniowy 19% podatek od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, należy do podatnika.
Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30 c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.Słuszne jest Pana stanowisko przedstawione w piśmie, iż dochody z usług najmu świadczonych na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej mogą być opodatkowane podatkiem liniowym, tj. stawką 19% od dochodu zgodnie z art. 9 a ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 30 c ust. 6 tej ustawy, dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanych w sposób określony w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ewidencjonowanie przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów winno być zgodne z § 19 ust. 1- 6 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. nr 152 poz. 1475), który stanowi iż zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zapisów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z zastrzeżeniem § 20 ust. 2 i 3 oraz § 30.
Jeżeli w danym dniu podatnik wystawia wiele faktur, zapisów w księdze można dokonywać jedną sumą wynikającą z dziennego zestawienia tych faktur, zwanego dalej "zestawieniem sprzedaży".Zestawienie sprzedaży powinno zawierać co najmniej następujące dane: datę i kolejny numer zestawienia, numery od-do faktur objętych zestawieniem, sumę zbiorczą tych faktur oraz podpis podatnika lub osoby, która sporządziła zestawienie.
W myśl powołanych wyżej przepisów, słuszne jest Pana stanowisko, że przychody z tzw. " czynszów regulowanych " można ewidencjonować w jednej kwocie na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu.
Informacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień wydania interpretacji.