Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków- Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 27.02.2004 r. (data wpływu: 02.03.2004 r.) dotyczące opodatkowania udzielanych pracownikom pożyczek z ZFŚS, uprzejmie informuje:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - uchylonym z dniem 01.01.2004 r. wolne od podatku dochodowego były kwoty pomocy finansowej ze środków pomocy społecznej i zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, wypłacone na zmniejszenie wydatków mieszkaniowych. Szczegółowe zasady udzielania pomocy finansowej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania pomocy finansowej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zmniejszenie wydatków mieszkaniowych, wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 134, poz. 876). Wydatki mieszkaniowe, wymienione w § 3 w/w rozporządzenia, na zmniejszenie, których udzielana jest pomoc finansowa, nie obejmują pożyczek udzielanych pracownikom z ZFŚS.
Instytucja pożyczki uregulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego. Przez umowę pożyczki, zgodnie z art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
W związku z powyższym pożyczka to świadczenie czasowe, podlegające zwrotowi. Charakter zwrotny pożyczki powoduje, że udzielona w takiej formie pomoc finansowa nie mieści się w pojęciu przychodu ze stosunku pracy, zawartym w art. 12 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym. Inaczej mówiąc kwota pożyczki udzielona pracownikowi na cele mieszkaniowe, zgodnie z zakładowym regulaminem, wydanym w trybie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. Nr. 70, poz. 335 ze zm.) nie stanowi przychodu ze stosunku pracy.
Przychód ze stosunku pracy nie powstanie również w przypadku gdy stopa oprocentowania od udzielonej pracownikowi pożyczki, będzie zgodna ze stopą oprocentowania określoną w regulaminie ZFŚS. Natomiast przychód ze stosunku pracy
dla pracownika powstanie z tytułu:
1. umorzenia pożyczki (czyli zwolnienia z całości lub części długu),
2. spłaty odsetek na warunkach preferencyjnych.
W powyższych przypadkach wartość uzyskanych korzyści stanowi nieodpłatne lub częściowo nieodpłatne świadczenie, które powinno zostać doliczone do dochodu pracownika i opodatkowane podatkiem dochodowym.