Temat interpretacji
W odpowiedzi na pana pismo z dnia 22.12.2003 r. dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137. poz. 926 ze zm.) informuje co następuje:
W piśmie z dnia 22.12.2003 r. stwierdza Pan, że prowadzi działalność gospodarczą, posiadając w tym zakresie stosowny wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Przedmiotem tej działalności jest zarządzanie przedsiębiorstwem. Prowadzenie spraw i interesów spółki z o.o. precyzuje jak Pan podnosi załączona do pisma umowa o zarządzanie zawarta w dniu 13.02.2002 r. Wątpliwość dotyczy możliwości opodatkowania w 2004 r. tych dochodów podatkiem liniowym w wysokości 19%.
Pozarolnicza działalność gospodarcza według art. 5 a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9. W świetle tych przepisów odrębnym źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3), a odrębnym działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2). Art. 13 ustawy o podatku dochodowym zawiera katalog przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście. Wśród nich są również przychody z tytułu osobiście
wykonywanej działalności na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze.
Jedną z umów nienazwanych w prawie polskim jest tzw. kontrakt menedżerski (umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem). Istotą tego rodzaju kontraktów zawieranych między odpowiednimi organami przedsiębiorstwa, a osobą fizyczną jest zarządzanie przez tą ostatnią tymże przedsiębiorstwem, bez podległości służbowej zarządcy i bez kierownictwa dającego zlecenia. Kontrakt menedżerski nie jest zatem osobistym świadczeniem pracy ani na podstawie stosunku pracy ani też stosunku służbowego. Najczęściej tego rodzaju umowy są swego rodzaju kompilacją takich umów jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nadanym przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956) od 1.01.2004 r. za
przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m. in.. przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak wynika z powyższego przychody z tych umów i kontraktów są (dla celów podatku dochodowego) przychodami z działalności wykonywanej osobiście, także gdy są zawierane w ramach prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej. Dochody osób wykonujących działalność osobiście na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. przy zastosowaniu skali podatkowej jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, określone w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym.
Wybór sposobu opodatkowania podatkiem liniowym w wysokości 19% dotyczy dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskiwanych przez podatników prowadzących pozarolniczą działalność we wszystkich formach prowadzenia tej działalności, do której mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem, dochody z tytułu usług w zakresie zarządzania, kontraktów menedżerskich lub umowy o podobnym charakterze nie podlegają opodatkowaniu podatkiem liniowym, o których mówi art. 30 c w/w ustawy o podatku dochodowym. Jednocześnie informuje się, że dla podatników uzyskujących przychody z tytułów określonych w art. 13 pkt 9, koszty uzyskania przychodów zostały określone w art. 22 ust. 9 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w wysokości kosztów uzyskania przychodu takich jak ze stosunku pracy i ze stosunków pokrewnych.