P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US.VI/I-415-63-I/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.04.2005, sygn. US.VI/I-415-63-I/05, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 tekst jednolity), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 24.03.2005 r. w sprawie interpretacji obowiązującego prawa podatkowego jest nieprawidłowe.



U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 24.03.2005 r., uzupełnionym w dniu 11.04.2005 r. zwróciła się Pani do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że 2004 r. zaciągnęła Pani kredyt na zakup akcji Banku. Przedmiotowe akcje nabyła Pani w 2004 r. na giełdzie papierów wartościowych.

Po tygodniu spłaciła Pani kredyty ponosząc koszty obsługi ww. kredytu i odsetki.

W 2004 r. ww. akcje Banku nie zostały sprzedane. Zbyła Pani natomiast inne papiery wartościowe (akcje spółek notowanych na giełdzie) nabyte też w 2004 r. w publicznej ofercie.



Pytanie brzmi.


  • Czy koszty obsługi kredytu zaciągniętego na zakup akcji Banku wraz z odsetkami mogą być odpisane od dochodu za 2004 r. osiągniętego ze sprzedaży innych papierów wartościowych, tj. akcji spółek nabytych w 2004 r.?

Pani zdaniem koszty obsługi ww. kredytu powinna Pani odliczyć od dochodu za 2004 r., uzyskanego ze sprzedaży innych papierów wartościowych.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a, art. 30b, art. 22 ust. 1, i art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a w. cyt. ustawy stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, chociaż by nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 30b od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.



Dochód ten określa się jako:


  1. różnicę między sumę przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,
  2. różnicę między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
  3. różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a.

Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy.

Przy czym zauważyć należy, iż art. 23 ust. 1 pkt 38 określa, iż za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.



Koszty te można podzielić na dwie grupy:


  1. bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji np. koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostki x liczba papierów wartościowych),
  2. koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane np. z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, w celu uzyskania przychodu (koszty: prowizji w tym prowizji kupna i sprzedaży, związanych z prowadzeniem lub założeniem rachunku transferu, zdeponowania papierów itp).

Z powyższych przepisów wynika, że wydatek poniesiony na nabycie akcji, w momencie ich zakupu nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Przedmiotowy wydatek staje się jednak kosztem uzyskania przychodu ale dopiero w momencie ich zbycia, przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych konkretnych akcji.

Tym samym Naczelnik Urzędu Skargowego w Olsztynie wyjaśnia, że składając zeznanie roczne PIT-38 za 2004 r. z tytułu uzyskania przychodu w 2004r. z odpłatnego zbycia innych niż akcje Banku papierów wartościowych (czyli akcji spółek nabytych też w 2004 r. w publicznej ofercie) nie będzie Pani mogła w zeznaniu tym pomniejszyć sobie uzyskanego przychodu o koszty obsługi kredytu i odsetki zaciągniętego na nabycie w.w akcji Banku.Koszt obsługi w.w kredytu i odsetki będzie Pani mogła uwzględnić dopiero przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia akcji Banku, po ich sprzedaży, w roku w którym dokona Pani ich zbycia.

W myśl art. 14b § 1 i 2 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...). Wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmian lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja niniejsza traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie wniesione w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Na zażalenie winna być wniesione opłata skarbowa.

Urząd Skarbowy w Olsztynie