Temat interpretacji
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (cyt.wyżej) definiuje koszty uzyskania przychodów w art. 22 ust. 1 tj. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust.1. Z ustępu 4 cytowanego artykułu wynika, że koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Przepis nie wyszczególnia rodzajów kosztów uzyskania przychodów, ograniczając się do ogólnej definicji. O zakwalifikowaniu danego wydatku do grupy wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów decyduje fakt jego poniesienia w celu uzyskania przychodu. Należy także zwrócić uwagę, że ustawodawca nie posługuje się kategorią kosztów, lecz wiąże pojęcie kosztu z pojęciem przychodu. Aby wydatek, mógł stanowić koszt uzyskania przychodu w ujęciu podatkowym, musi zostać wykazany jego bezpośredni związek z uzyskanym przychodem, oraz że jego poniesienie ma bezpośredni i niepodważalny wpływ na wysokość osiągniętego przychodu.
Zgodnie z przyjętym orzecznictwem sądów administracyjnych ciężar udowodnienia celowości i związku poniesienia wydatku z przychodami spoczywa na podatniku.
Podatek od nieruchomości opłacany przez Panią nie wpłynął w żaden sposób na uzyskanie odszkodowania, które otrzymane zostało w 2004 roku.
Reasumując powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdził, że w przedmiotowej sprawie nie występują koszty uzyskania przychodu.
Dodatkowo informuję, że:
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja powyższa przestanie być aktualna, jeżeli przepis prawa obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia zostanie zmieniony lub przestanie obowiązywać.
Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla Pani; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa).
Na postanowienie niniejsze służy Pani prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży, w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa. W przypadku wniesienia odwołania należy dołączyć znaki opłaty skarbowej, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2004 roku Nr 253, poz. 2532). Wysokość tej opłaty określona jest w "Szczegółowym wykazie przedmiotów opłaty skarbowej, stawek oraz zwolnień" stanowiącym załącznik do tej ustawy.