Postanowienie Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ), Naczelnik Urz... - Interpretacja - PO.2 / 415 ? 01 / 05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.04.2005, sygn. PO.2 / 415 ? 01 / 05, Urząd Skarbowy w Parczewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Parczewie, w związku z wnioskiem z dnia 28 stycznia 2005 r. (datawpływu 02.02.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy siępostępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:Działalność gospodarcza prowadzona przez wnioskodawcę polega głównie na dystrybucji gazu propan-butan w butlach i jako LPG do samochodów .Do każdej butli z gazem dodawane są prezenty o małej wartości w postaci mydełek,gąbek do mycia, płynów do mycia naczyń, proszków do prania itp. W ten sposób wzrasta sprzedaż gazu o kilka a nawet kilkanaście procent.Stanowisko pytającego :Koszt zakupionych prezentów jest ściśle związany z uzyskaniem przychodu i stanowikoszt uzyskania przychodów. Wartość zakupionych prezentów podlega księgowaniuw podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako pozostałe wydatki.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku docho-dowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) kosztamiuzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Przepisy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych nie zawierają ścisłego katalogu wydatków, które są traktowane jako koszty uzyskania przychodów. Aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów musi być rzeczywiście poniesiony przez podatnika, musi pozostawać w związku zprowadzoną działalnością i zostać poniesiony w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Musi zatem istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem.Opisana we wniosku sytuacja , w której klient kupując określony towar lub korzystając z pewnej usługi uzyskuje dodatkowo określoną nagrodę (upominek, bonus) za dokonanie zakupów świadczy o dokonaniu tzw. sprzedaży premiowej. Przy sprzedaży premiowej nagrodą mogą być towary lub usługi inne niż te, które zostały nabyte w wyniku tej sprzedaży.W katalogu wyłączeń nie znalazły się wydatki poniesione przez podatnika w związkuz nabyciem lub wytworzeniem towaru lub usługi, będących przedmiotem sprzedaży premiowej Wydatki poniesione na nabycie nagród związanych ze sprzedażą premiową stanowiąw całości koszty uzyskania przychodów, nie podlegające limitowaniu, bowiem podstawowym celem prowadzącego sprzedaż premiową jest osiągnięcie dochodów ze sprzedaży towarów, które nabył lub wytworzył w celu zbycia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.Zatem premia wyrażająca się wartością nagrody ma wpływ na podniesienie poziomusprzedaży i tym samym na zwiększenie przychodów.Realizowana przez firmę "XX" sprzedaż premiowa polegająca na sprzedaży podstawowego towaru z dołączonym nieodpłatnie innym towarem zachęca do doko-nania zakupu określonego towaru, ale nie polega na rozpowszechnianiu informacji o tym towarze. Przedmiotowe wydatki mają wpływ na uatrakcyjnienie sprzedaży, pozyskanie klienta i uzyskanie przychodów a zatem jako pozostające w bezpośrednim związku z przychodami ze sprzedaży stanowią w całości koszty uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie stosownie do postanowień art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Parczewie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia .Zgodnie z art. 239 i art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.

Urząd Skarbowy w Parczewie