Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4, art. 14 b § 1 , § 2 i art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm./, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie postanawia
uznać stanowisko zawarte we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 28.02.2005 r. uzupełnione pismem z dnia 07.03.2005 r. za nieprawidłowe
UZASADNIENIE
W związku z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 28.02.2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 07.03.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w powyższej sprawie i informuje.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku
Stosownie do art. 94 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179 z późn. zm.) policjantowi, który nie otrzymał lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale przysługuje pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej albo domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.
Decyzją Nr B-35/95 z dnia 13.06.1995 r. Komendant Komendy Rejonowej Policji w ..... przyznał podatnikowi pomoc finansową na budownictwo mieszkaniowe. Powyższa pomoc została przyznana na podstawie § 3 ust 1 w zw. z § 9 zarządzenia nr 41 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 marca 1993 r. w sprawie określania wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe dla funkcjonariuszy Policji., Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarne oraz zasad jej przyznawania i zwracania /Dz. Urz. MSWiA Nr 3 poz. 40 ze zm/. Powyższą decyzją przyznano podatnikowi pomoc w wysokości 5.552,12 zł na budownictwo mieszkaniowe.
Pytanie wnoszącego podanie:
Z jakim momentem pomoc finansowa na budownictwo mieszkaniowe podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?
Stanowisko wnoszącego zapytanie
Otrzymana pomoc finansowa na budownictwo mieszkaniowe stanowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegała opodatkowaniu w dacie jej faktycznego otrzymania, a nie umorzenia w roku 2004. podatnik jest zdania, że podatek naliczony w roku 2004 został naliczony przez płatnika niesłusznie.
Stanowisko organu podatkowego
W stanie prawnym obowiązującym w latach 1992 - 1997, pomoc finansowa na budownictwo mieszkaniowe, udzielona funkcjonariuszom Policji na podstawie zarządzenia nr 41 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 19 marca 1993 r. w sprawie określenia wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe dla funkcjonariuszy Policji, UOP, SG i PSP oraz zasad jej przyznawania i zwracania (Dz. Urz. MSWiA Nr 3, poz. 40 z późn. zm.) "co do zasady" miała charakter zwrotny. Bezzwrotny charakter świadczenie miało jedynie w odniesieniu do otrzymujących je funkcjonariuszy, których okres służby stałej wynosił w momencie jej udzielenia, co najmniej 10 lat, a także emerytów i rencistów. Zarządzenie przewidywało konieczność zwrotu omawianego świadczenia w przypadku funkcjonariuszy, których stała służba trwa krócej niż 10 lat, a w razie zwolnienia funkcjonariusza ze służby przed upływem tego okresu, udzielona pomoc finansowa podlegała zwrotowi z zastosowaniem umorzenia w wysokości 1/10 kwoty tej pomocy za każdy pełny rok służby stałej. Warunkiem otrzymania pomocy było złożenie przez funkcjonariusza zabezpieczenia w postaci weksla gwarancyjnego, poręczonego przez dwóch żyrantów w przypadku umorzenia pomocy finansowej (wywiązania się funkcjonariusza z warunków określonych w zarządzeniu) weksel podlegał zwrotowi. A zatem świadczenie było bezzwrotne w przypadku emerytów i rencistów lub po upływie 10 lat stałej służby funkcjonariusza. Dlatego też przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.) powstał w przypadku funkcjonariuszy z dniem przekroczenia 10 lat służby stałej lub w przypadku funkcjonariuszy zwolnionych ze służby stałej przed upływem 10 lat w momencie zastosowania umorzenia 1/10 kwoty pomocy za każdy rok służby stałej.
Stan prawny w tym zakresie uległ zmianie w wyniku wydania przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zarządzenia z dnia 30 września 1997 r. w sprawie pomocy finansowanej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przez policjantów (M.P. Nr 76, poz. 709), które weszło w życie 30 października 1997 r. Przychód, o którym mowa w art. 11 ust. 1 w związku z art. 12 ust. 1 ww. ustawy podatkowej, powstał w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji policjanta pomocy finansowej, przyznanej na podstawie ww. zarządzenia.
Odnosząc się do Pana sytuacji, pomoc finansowa na budownictwo mieszkaniowe została przyznana Panu w 1995 r. na podstawie obowiązującego w tym czasie zarządzenia nr 41 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 marca 1993 r. w sprawie określania wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe dla funkcjonariuszy Policji., Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarne oraz zasad jej przyznawania i zwracania. W tym wypadku, jak wskazano wyżej, pomoc finansowa miała charakter zwrotny, który utraciła z momentem umorzenie w/w pomocy w 2004 r. Dlatego też umorzona pomoc finansowa stanowi przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 w związku z art. 12 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec spełnienia przez podatnika warunków przewidzianych w w/w zarządzeniu nr 41 Ministra Spraw Wewnętrznych, przyznana pomoc uległa umorzeniu z dniem 16.04.2004 r. i została opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z pisma podatnika wynika, iż w roku 2004 została pobrana od w/w kwoty umorzonej pomocy zaliczka na podatek dochodowy przez płatnika. Wobec powyższego zgodnie z art. 38 ust 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym płatnik miał obowiązek obliczenia, pobrania i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy od w/w kwoty dochodu.
Należy zaznaczyć, iż wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz interpretacje prawa podatkowego wydawane przez organy skarbowe wiążą w indywidualnych sprawach i nie jest źródłem powszechnie obowiązującego prawa. Należy zauważyć, iż Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2002, sygn. Akt I S.A./Kr 354/00 uznał, iż "data powstania przychodu z tytułu mieszkaniowej pomocy finansowej udzielonej funkcjonariuszom Policji jest datą z jaką pomoc ta stała się bezzwrotna"
Mając powyższe na względzie należało postanowić jak w sentencji.
Powyższa interpretacja podatkowa dotyczy dokonania rozliczenia za rok 2004 i dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia powyższych zdarzeń.
POUCZENIE
Interpretacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Powyższa interpretacja, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji. Na powyższe postanowienie przysługuje stronie zażalenie w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma, zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).