Temat interpretacji
Postanowienie
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Pana.. zam. z dnia 14.03.2005 roku, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii, czy dokonując rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za miesiąc marzec 2005 roku (PIT-5) oprócz odpisu amortyzacyjnego dotyczącego tego miesiąca podatnik ma prawo uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dotyczące miesiąca stycznia bieżącego roku, w których to działalności nie prowadził, gdyż przebywał na zwolnieniu lekarskim ?
Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
stwierdza, że:
- stanowisko przedstawione w ww. wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, w której od grudnia 2003 roku wykorzystuje samochód stanowiący środek trwały, od którego dokonuje odpisów amortyzacyjnych co miesiąc. W 2005 roku w miesiącu styczniu i lutym podatnik nie prowadził działalności gospodarczej, gdyż przebywał na zwolnieniu lekarskim. Rozliczając podatek dochodowy od osób fizycznych za marzec 2005 roku (PIT-5) podatnik zamierza uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów działalności oprócz odpisów amortyzacyjnych dotyczących miesiąca marca, również odpisy amortyzacyjne dotyczące miesiąca stycznia w którym to działalności nie prowadził.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z treścią art.22 ust.8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz.176 z późn. zmianami ) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ( odpisy amortyzacyjne ) dokonywane wyłącznie zgodnie z art.22a-22o, z uwzględnieniem art.23 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art.22h ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych " odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (...) począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (...) do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór (...)" przy czym suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art.23 ust.1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki, dotyczące miedzy innymi środków trwałych, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której środki te były używane.
Zgodnie z art.22c pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano tej działalności ".
Przepisy o amortyzacji podatkowej nie zawierają definicji pojęcia "zaprzestanie działalności". Zaprzestania używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej nie należy utożsamiać z sezonowym charakterem działalności, zmianą branży, czy też utratą przydatności gospodarczej środka trwałego na skutek zmiany rodzaju działalności lub metody jej prowadzenia. Nie chodzi tu także o zaprzestanie działalności w ogóle, lecz o faktyczną przerwę w prowadzeniu działalności.
W związku z powyższym, jeżeli od stycznia nastąpiła faktyczna przerwa w prowadzeniu działalności, to dopiero od lutego podatnik winien był zaprzestać dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodu stanowiącego środek trwały.
Reasumując, prawidłowe jest stanowisko podatnika wyrażone w zapytaniu, że ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej odpisy amortyzacyjne samochodu będącego środkiem trwałym za miesiąc styczeń w którym działalności nie prowadził ze względu na pozostawanie na zwolnieniu lekarskim.