Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania uzyskanego dochodu z odpłatnego zbycia akcji na Nowojorskiej Giełdzie Nasdaq
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nie prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Podatnik pismem z dnia 28 lutego 2005 roku, wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, ze w 2004 roku uzyskał Pan dochód z odpłatnego zbycia akcji na Nowojorskiej Giełdzie Nasdaq.
W 2004 roku nie przebywał Pan na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki.
W złożonym wniosku zadano pytanie: w jaki sposób należy rozliczyć dochód uzyskany ze sprzedaży akcji na Nowojorskiej Giełdzie Nasdaq.
Podatnik uważa, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia papierów wartościowych tj. odpłatnego zbycia akcji na Nowojorskiej Giełdzie Nasdaq należy opodatkować na zasadach określonych w art. 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (19% podatek) w zeznaniu Pit-38.
Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52,52a ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 i art. 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późniejszymi zmianami), osoby fizyczne, jeśli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepis art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu.
Zapis art. 14 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatku od dochodu, podpisanej w Waszyngtonie w dniu 08 października 1974 roku pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi (Dz.U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178) wskazuje na opodatkowanie uzyskanych przez podatnika dochodów w państwie miejsca zamieszkania.
Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 191 roku uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych i realizacji praw wynikających, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 w związku z art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku przychodem z odpłatnego zbycia akcji jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.
Stosownie do postanowień art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., od dochodów uzyskanych (...) z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułów objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem, o którym mowa w ust. 1 jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 - osiągnięta w roku podatkowym.
Opodatkowanie na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (19% podatek od dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych) odnosi się wyłącznie do dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Z pisma Pana wynika, że w 2004 roku uzyskał Pan dochód ze sprzedaży akcji na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Nie posiada Pan miejsca zamieszkania na terenie Stanów Zjednoczonych. Niemniej jednak przychód ze sprzedaży akcji na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych powstał na terenie Stanów Zjednoczonych.
Zatem nie jest możliwe opodatkowanie dochodów uzyskanych ze sprzedaży akcji, w sytuacji gdy dochód z ich sprzedaży uzyskany zostanie na terenie obcego państwa, zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%, ponieważ opodatkowanie na zasadach określonych w art. 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku odnosi się wyłącznie do dochodów uzyskanych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
W związku z powyższym dochód ze sprzedaży akcji należy ustalić zgodnie z art. 9 ust. 2 z uwzględnieniem w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. - kosztem uzyskania przychodu będą wydatki na nabycie papierów wartościowych.
Dochód uzyskany ze sprzedaży w/w papierów wartościowych, będzie podlegał łączeniu z innymi dochodami (art. 9 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.) i opodatkowaniu według skali podatkowej (art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.).
Zatem jest Pan zobowiązany do wykazania dochodu uzyskanego w 2004 roku ze sprzedaży kapitałów pieniężnych tj. ze sprzedaży akcji na Nowojorskiej Giełdzie Nasdaq w zeznaniu rocznym Pit-36 w terminie do dnia 02.05.2005 r.
Mając na uwadze powyższe stanowisko przedstawione we wniosku jest nie prawidłowe.