- Interpretacja - US I/415/9/05/SŁ

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.05.2005, sygn. US I/415/9/05/SŁ, Urząd Skarbowy w Sieradzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.03.2005r., (wpływ do tut. organu podatkowego 20.04.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w ww. wniosku.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż jest Pani matką samotnie wychowującą dziecko. W roku 2004 nie osiągnęła Pani własnych dochodów. Natomiast Pani syn, który w trakcie 2004 r. osiągnął pełnoletność, otrzymywał rentę rodzinną. Zakład Ubezpieczeń Społecznych po zakończeniu roku wystawił na Pani imię i nazwisko PIT-11, w którym wykazał dochody z renty rodzinnej małoletniego dziecka (wypłacanej do czasu uzyskania przez dziecko pełnoletności) oraz PIT-40 na imię i nazwisko dziecka o dochodach z renty rodzinnej (wypłacanej po dniu uzyskania pełnoletności). W związku z tym powstało zapytanie, czy ma Pani prawo do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia dochodów z tytułu renty rodzinnej małoletniego dziecka, jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Pani zdaniem przepisy prawa podatkowego nie zabraniają preferencyjnego opodatkowania dochodów w przedstawionej sytuacji.

Tutejszy organ podatkowy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego zauważa co następuje.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:1) dzieci małoletnie2) dzieci, bez względu na ich wiek, na które zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,3) dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie. Z ust. 8 art. 6 wynika, iż powyższy sposób opodatkowania nie ma zastosowania w sytuacji, gdy do osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Natomiast art. 7 ww. ustawy mówi, iż dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów osób samotnie wychowującej dzieci, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jest Pani osobą samotnie wychowującą dziecko i w roku 2004 nie osiągnęła żadnych dochodów. Dochody z tyt. renty rodzinnej, do których zastosowanie ma art. 7 ww. ustawy o podatku dochodowym, uzyskiwało natomiast Pani małoletnie dziecko.

Biorąc pod uwagę w/cyt. przepisy prawa podatkowego, tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie zachodzą przesłanki do preferencyjnego opodatkowania dochodów wynikające z przepisu art. 6 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawodawca wyraźnie wskazał w ww. przepisie, iż podatek może być określony, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Z literalnego brzmienia przepisu wynika, iż warunkiem obliczenia podatku w sposób podany wyżej jest posiadanie dochodów przez osobę samotnie wychowującą dzieci. Z uwagi na to, iż Pani nie osiąga własnych dochodów, preferencyjny sposób opodatkowania nie może mieć zastosowania, a więc zaprezentowane stanowisko w sprawie nie jest właściwe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Sieradzu