POSTANOWIENIE - Interpretacja - USIII/415-14/41/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2005, sygn. USIII/415-14/41/05, Urząd Skarbowy w Grudziądzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

NACZELNIK URZĘDU SKARBOWEGO W GRUDZIĄDZU działając na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 28 lutego 2005r. (wpływ do Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w dniu 28 lutego 2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie przepisów prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

u z n a ć za niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego stanowisko Pana wyrażone w piśmie z dnia 28 lutego 2005r.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny sprawy:

Podatnik jest zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Od otrzymywanego wynagrodzenia opłaca składki ZUS i podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zamierza dorywczo nabywać motocykle w krajach U.E. w celu odsprzedaży ich w Polsce w okresie krótszym niż pół roku.

Pytanie

Czy rozliczając uzyskany z tej sprzedaży dochód w rocznym zeznaniu podatkowym nie poniesie dodatkowych sankcji karno-pieniężnych ze strony Urzędu Skarbowego.

Stanowisko podatnika:

Podatnik uważa, że może sprowadzić kilka motocykli w roku bez konieczności prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej i bez dodatkowych sankcji karno-pieniężnych ze strony Urzędu Skarbowego, jeżeli od uzyskanego dochodu zapłaci podatek dochodowy w wysokości 19 % i wykaże to w rocznym zeznaniu podatkowym.

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, -0z. 1807 ze zm.)) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Przepis art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) stanowi, iż przez działalność gospodarczą - rozumienie się każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny rachunek lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) pozarolnicza działalność gospodarcza - oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9.

Na podstawie przedstawionego przez Pana stanu faktycznego sprawy uznano, że działalność polegająca na nabywaniu motocykli w krajach UE w celu ich odsprzedaży w Polsce i uzyskane z niej przychody nie mogą być zaliczone do przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z tym zaliczone będą do przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Za takim stanowiskiem przemawia okoliczność, że będzie to działalność zarobkowa, prowadzona w sposób zorganizowany we własnym imieniu i na własny rachunek.

Podstawowym obowiązkiem podatnika podejmującego działalność gospodarczą jest uzyskanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, zarejestrowanie się w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON) oraz zgłoszenia tego faktu urzędowi skarbowemu poprzez złożenie formularza zgłoszeń identyfikacyjnych odpowiedniego dla danego rodzaju działalności gospodarczej.

W związku z tym w przypadku podjęcia decyzji o rozpoczęciu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na nabywaniu w krajach UE motocykli w celu ich odsprzedaży w Polsce będzie Pan obowiązany dokonać czynności zgłoszeniowych tej działalności, a także zgłoszenie się w Urzędzie Skarbowym w celu złożenia formularza zgłoszenia identyfikacyjnego oraz wyboru formy opodatkowania.

Dokonując zgłoszenia działalności gospodarczej w Urzędzie Skarbowym, będzie Pan obowiązany ewidencjonować przychody ze sprzedaży motocykli i koszty związane z zakupem oraz funkcjonowaniem prowadzonej działalności gospodarczej.

Reasumując powyższe należało postanowić, jak w sentencji niniejszego postanowienia.

POUCZENIE:

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w piśmie z dnia 28 lutego 2005r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, prawo do złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia.

Urząd Skarbowy w Grudziądzu