Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w .... stwierdza, że stanowisko Pana X przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2005 r., który wpłynął w dniu 4 maja 2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania dochodów osoby samotnie wychowującej dziecko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 maja 2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w ... wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 23 maja 2005 r. tut. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 3 czerwca 2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z treści ww. wniosku wynika, że od listopada 1994 r. do listopada 2004 r. był Pan wdowcem. W listopadzie 2004 r. zawarł Pan związek małżeński. Zatem przez część roku 2004 samotnie wychowywał Pan syna, uczącego się w szkole wyższej, który nie ukończył 25 lat. W 2004 r. Pana syn nie uzyskał dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku oraz renty rodzinnej. Pana zdaniem przysługuje Panu prawo do opodatkowania swoich dochodów osiągniętych w 2004 r. w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.
Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku, podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8 na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od płowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
Ww. ustawa podatkowa wyraźnie określa osoby uważane za samotnie wychowujące dzieci. Stosownie do art. 6 ust. 5 tej ustawy za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, a także osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Sposób opodatkowania, o którym mowa wyżej - zgodnie z art. 6 ust. 10 ustawy podatkowej - nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym określony w ust. 2 i 4 złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1, a zatem do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Przepisy normujące preferencyjny sposób opodatkowania nie wymagają, by rodzic samotnie wychowywał dziecko przez cały rok podatkowy. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku wynika, że od 1994 r. był Pan wdowcem. W trakcie 2004 roku zawarł Pan związek małżeński. Do momentu zawarcia związku małżeńskiego, a zatem przez część 2004 roku samotnie wychowywał Pan syna, który nie ukończył 25 lat oraz uczył się w szkole wyższej. W 2004 r. Pana syn nie uzyskał dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego oraz renty rodzinnej.
A zatem biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że spełniał Pan ustawowe wymogi określone w przytoczonych wcześniej przepisach uprawniające do opodatkowania dochodów osiągniętych przez Pana w 2004 roku w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przestawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.
Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.