- Interpretacja - I USB I-2/415-10/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2005, sygn. I USB I-2/415-10/05, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

    W dniu 16.02.2005r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Pana z dnia 7.02.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, że wynajmuje Pan osobie fizycznej lokal mieszkalny i wybrał - zryczałtowany podatek dochodowy - jako formę opodatkowania przychodów z tego najmu. Zgodnie z zawartą umową otrzymuje Pan czynsz dzierżawny, a najemca dodatkowo opłaca czynsz ustalony przez administrację, abonament za telefon, RTV, telewizję kablową, energię elektryczną, gaz.

    Pytanie Pana dotyczy sprecyzowania, czy składnikiem przychodu w świetle ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym jest jedynie kwota czynszu dzierżawnego ,czy też dodatkowo opłaty abonamentowe ponoszone przez najemcę .

    Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20.11.1998r.o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr. 144, poz. 930 ze zm. ) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu,podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych umów o podobnym charakterze . Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2 - 2b ustawy o podatku dochodowym.

    Podstawą ustalenia wysokości przychodów z najmu jest zawarta pomiędzy stronami umowa określająca wysokość tego czynszu. Wynikający z zawartej umowy czynsz stanowi bowiem przysporzenie majątkowe i przychód , o którym mowa w cytowanym wyżej art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Składnikiem przychodu osiągniętego z najmu przez wynajmującego nie będą zaś ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu, jeśli z umowy wynika,że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się bowiem w pojęciu " świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń", o których mowa w art. 6 ust. 1a w/w ustawy, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.

    W świetle powyższego oraz przedstawionego przez Pana stanu faktycznego przychodem podlegającym opodatkowaniu jest otrzymywany czynsz. Dokonywane zaś przez najemcę opłaty nie stanowią przychodu, o ile zawarta umowa stanowi, że to najemca ponosi te opłaty.

    Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty