Temat interpretacji
Podatnik złożył w tut. Urzędzie wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług leśnych i transportowych. Podatek dochodowy opłacany jest na zasadach ogólnych - prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Dla celów działalności zakupiona została maszyna leśna (przyczepa z ładowaczem służąca do przewozu i zrywki drewna) o wartości netto 53.500,00 zł . Jak oświadcza podatnik powyższy sprzęt sklasyfikowany został w grupie 5 KŚT i jest intensywnie używany w warunkach leśnych.
Zadane we wniosku pytanie brzmi:Czy można zastosować w pierwszym roku preferencyjną 30% stawkę amortyzacyjną dla nowej maszyny leśnej sklasyfikowanej przez podatnika w grupie 5 KŚT (przyczepa z ładowaczem do przewozu i zrywki drewna) a w latach następnych stosować stawkę amortyzacji stosownie do uregulowań zawartych w art.22i przy zastosowaniu współczynnika 1,4 ?. Zdaniem podatnika ma on do tego prawo.
Aktem prawnym regulującym ww zagadnienie jest ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Stosownie do uregulowań zawartych w art. 22 ust. 8 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o z uwzględnieniem art. 23.Zgodnie z art.22k ust.4 ww ustawy, odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych, zaliczonych do grup 3-6 Klasyfikacji, w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, w wysokości 30% tej wartości.
W myśl art. 22k ust. 6 ww ustawy, podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w ust.4 i 5, jednorazowo, nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji, lub stosować zasady określone w art. 22h ust. 4. W następnym roku podatkowym podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej zgodnie z ust. 1 lub art. 22i.Na podstawie powyżej wskazanych uregulowań prawnych przedstawiona powyżej metoda amortyzacji polega na tym ,że:
- w pierwszym roku, w którym wprowadzono środki trwałe do ewidencji podatnika, można dokonać odpisu amortyzacyjnego w wysokości 30% wartości początkowej. Odpisy te mogą być dokonane jednorazowo, nie wcześniej niż w miesiącu, w który środki te zostały wprowadzone do ewidencji lub na zasadach ogólnych, tj. w równych ratach co miesiąc, w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego
- w następnym roku podatkowym należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej na podstawie jednej z wybranych metod :
- metodą degresywną zgodnie z art. 22k ust. 1,
- metodą liniową zgodnie z art. 22i.
Wybrana przez Pana metoda dokonywania odpisów amortyzacyjnych, tj. metoda liniowa oznacza, że na podstawie art. 22i ust.1 ww ustawy, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22j-22ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.W myśl powołanego art.22h ust.1 pkt 1 odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art.22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzonego do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art.22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy , których zgodnie z art.23 ust.1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.Natomiast stosownie do ust.2 pkt 2 ww art.22i podatnicy mogą podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki podwyższyć dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej - przy zastosowaniu w tym okresie współczynników nie wyższych niż 1,4.
Powyższe uregulowania wskazują, iż ci podatnicy w drugim roku amortyzacji, który w ich przypadku będzie jednocześnie pierwszym rokiem amortyzacji metodą liniową, obowiązani są do dokonywania amortyzacji od wartości początkowej, a więc bez pomniejszania jej o odpisy amortyzacyjne dokonane w pierwszym roku podatkowym, czyli w pierwszym roku ich amortyzacji. Premia w postaci preferencyjnego odpisu amortyzacyjnego dokonana w pierwszym roku amortyzowania danego składnika majątku, stosownie do uregulowań wskazanych w art. 22k ust. 6 nie jest uwzględniana do dalszego obliczenia odpisu metodą liniową, co oznacza, że nie pomniejsza ona wartości początkowej składnika majątku.
Reasumując, w sytuacji gdy zakupiona fabrycznie nowa maszyna znajduje się w grupie 5 KŚT i została wprowadzona do ewidencji środków trwałych, ma Pan prawo w pierwszym roku zastosować preferencyjną, tj. 30% stawkę amortyzacji. Zatem stanowisko Pana w tej kwestii jest prawidłowe.W przypadku używania maszyny bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagającej szczególnej sprawności technicznej (obiekty używane w warunkach leśnych) ma Pan prawo w następnych latach zastosować stawkę amortyzacyjną z Wykazu, podwyższoną o współczynnik 1,4. Zatem i w tej kwestii stanowisko Pana jest prawidłowe.
Odpowiedzi udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia.