Stan faktyczny wynikający z wniosku: - Interpretacja - PDI/415-52/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.06.2005, sygn. PDI/415-52/05, Urząd Skarbowy w Cieszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny wynikający z wniosku:

Dnia 18.08.1998 roku na podstawie umowy darowizny podatnik stał się właścicielem 1/3 części nieruchomości wspólnie z rodzicami. W połowie 2005 roku podatnik nabędzie aktem notarialnym pozostałe 2/3 części opisanej nieruchomości w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Nabytą nieruchomość podatnik chce sprzedać przed upływem 5 lat od daty jej nabycia w drodze zniesienia współwłasności. W związku z powyższym przychód podlegający opodatkowaniu w części 2/3 wartości nieruchomości podatnik przeznaczy na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych to jest na kupno domu i mieszkania na osobistą własność.

Stanowisko podatnika:

Podatnik stoi na stanowisku, iż w przedmiotowej sytuacji nie ma znaczenia na jaką ilość nabytych celów mieszkaniowych przeznaczy środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa (art. 14a § 3):

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) źródłem przychodu jest m. in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podatek od tego przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu i jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że w tym samym terminie podatnik złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) lub lit. e) wyżej wymienionej ustawy (art. 28 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a-c), w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

-na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

-na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

-na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

-na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

-na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uwzględniając zapis powołanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnieniu przedmiotowemu podlega ta część przychodu, która zostanie wydatkowana w okresie nieprzekraczających dwóch lat od dnia sprzedaży na nabycie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkanego.

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko podatnika sprecyzowane we wniosku z dnia 12 kwietnia 2005 roku (data wpływu 13 kwietnia 2005 roku) jest prawidłowe, w związku z czym orzeczono jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Cieszynie