Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
(tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 18.04.2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 19.04.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczania w ciężar kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości wydatków ponoszonych na utrzymanie lokalu używanego w części przez współmałżonka oraz nie obciążania współmałżonka kosztami z tytułu korzystania przez niego z części lokalu stanowiącego siedzibę przedsiębiorstwa wnioskodawcy, jest nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 19.04.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek opatrzony datą 18.04.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Wnioskodawca we wniosku podał, że prowadzi działalność gospodarczą oraz udostępnia nieodpłatnie współmałżonkowi część lokalu, który stanowi siedzibę jego przedsiębiorstwa, na potrzeby działalności gospodarczej współmałżonka.
Małżonkowie nie zawierali pomiędzy sobą żadnych umów najmu (dzierżawy) dotyczących przedmiotowego lokalu.
Powyższy lokal stanowi współwłasność małżonków.
Wnioskodawca ma wątpliwości czy może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów swojej działalności gospodarczej w pełnej wysokości wydatki ponoszone na utrzymanie lokalu będącego siedzibą jego przedsiębiorstwa bez konieczności obciążania współmałżonka kosztami z tytułu nieodpłatnego korzystania przez niego, na potrzeby jego działalności gospodarczej, z części lokalu stanowiącego siedzibę przedsiębiorstwa wnioskodawcy.
Stanowisko podatniczki:
Zdaniem podatniczki może ona zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów swojej działalności gospodarczej w pełnej wysokości wydatki ponoszone na utrzymanie lokalu będącego siedzibą jej przedsiębiorstwa bez konieczności obciążania współmałżonka kosztami z tytułu nieodpłatnego korzystania przez niego, na potrzeby jego działalności gospodarczej, z lokalu stanowiącego siedzibę przedsiębiorstwa wnioskodawcy z uwagi na to, że oboje małżonkowie udostępniają sobie takie same części pomieszczeń stanowiących ich siedziby na potrzeby działalności gospodarczej współmałżonka, zatem można założyć, że takie koszty wzajemnie się znoszą. Wnioskodawczyni na podtrzymanie swojego stanowiska dodała, że ona i małżonek prowadzą działalność "biurową" - wnioskodawca usługi matrymonialne i wypożyczanie samochodów, współmałżonek usługi pośrednictwa finansowego.
Stanowisko tut. organu podatkowego:
Art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że: "Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...)". Skoro przedmiotowy lokal stanowi współwłasność małżonków, to każdy ze współwłaścicieli używając część w/w lokalu korzysta z prawa własności do tego lokalu.
W przedstawionym stanie faktycznym, mając na uwadze zapis art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów będą obciążały Panią w takiej proporcji, jaka odnosi się do wykorzystywanej przez Panią powierzchni przedmiotowego lokalu.
Mając na uwadze powyższe, tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska podatniczki wyrażonego we wniosku.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Informuje się także, iż nin. interpretacji udzielono wg stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania nin. postanowienia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
W przypadku zmiany przepisów podatkowych mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie nin. interpretacja stanie się nieaktualna.