Temat interpretacji
W przedstawionym stanie faktycznym do prowadzenia działalności gospodarczej ojciec przekazał podatnikowi nieodpłatnie na podstawie umowy użyczenia budynki warsztatowe, maszyny i urządzenia.Po okresie zimowym w jednym z budynków wystąpiły przecieki dachu. Zachodzi konieczność wymiany około 60 m2 pokrycia dachowego (demontaż blachy i rynien oraz montaż nowo zakupionej blachy trapezowej i rynien).
Zdaniem podatnika poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskaniaprzychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Przedsiębiorcy, którzy korzystają nieodpłatnie z cudzych rzeczy mogą rozliczać wydatki ponoszone w związku z ich używaniem i zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów, o ile wydatki te spełniają warunki art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.). Oznacza to, że muszą one pozostawać w związku z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą i nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Istotą remontu jest wykonanie prac przywracających pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego, niezwiększający wartości początkowej. Remont przeprowadzany jest w toku eksploatacji środka trwałego i jest wynikiem tej eksploatacji. Wydatki poniesione na remont bez względu na ich wysokość stanowią koszt uzyskania przychodu.Wydatki poniesione z tytułu remontu dachu użytkowanego budynku warsztatowego (tj. wymiana blachy i rynien) nie są inwestycją w obcym środku trwałym, w związku z czym mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zaliczenia należy dokonać na zasadach określonych w art. 22 ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem postanowień określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r.w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).