Temat interpretacji
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w celu wypromowania swoich usług polegających na sprzedawaniu czasu antenowego, organizuje dla osób niebędących jej pracownikami szkolenia. Spółka wszelkie koszty pokrywa w formie ryczałtu, bez względu na to czy wszyscy zaproszeni wezmą w tych szkoleniach udział. W związku z tym nie ma możliwości przypisania konkretnej kwoty świadczenia do konkretnego uczestnika szkolenia.
Spółka twierdzi, iż w przypadku finansowania takich szkoleń nie powoduje powstania u ich uczestników przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.). Argumentuje to niemożnością określenia jaka kwota świadczenia przypada na konkretnego uczestnika, ze względu na fakt, iż Spółka pokrywa koszty szkoleń w formie ryczałtu. Koszty są pokrywane niezależnie od tego czy wszyscy zaproszeni klienci wezmą udział w tych szkoleniach.
Składając przedmiotowy wniosek Spółka prosi o potwierdzenie prawidłowości zajętego stanowiska.
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia: art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa, jakie świadczenia uważa się za przychody pracownika ze stosunku pracy. W przedmiotowym przypadku Spółka nie jest w stosunku do świadczeniobiorców pracodawcą. Ponadto, zgodnie z art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W przypadku gdy nie istnieje możliwość określenia jaka część kosztów przypada na konkretnego uczestnika szkolenia to nie może być mowy o indywidualnym przychodzie. W związku z tym z tytułu uczestnictwa w przedmiotowych szkoleniach nie powstaje u uczestników przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc Spółka nie ma obowiązku sporządzania dla nich informacji PIT-8C.