Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku ogłoszony w Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , oceniając stanowisko odnośnie ulgi z tytułu odliczenia od podatku wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęW dniu 12 lipca 2003 r. podatnik wraz z żoną podpisał umowę przedwstępną sprzedaży lokalu mieszkalnego. Zgodnie z umową odbiór mieszkania miał nastąpić do dnia 30 września 2004 r., jednakże z uwagi na opóźnienia w realizacji budowy mieszkanie zostało wydane w terminie późniejszym. Natomiast ustanowienie odrębnej własności w drodze notarialnej będzie miało miejsce w roku 2005. Przekazanie lokalu nastąpiło na podstawie protokołu odbiorczego w dniu 14 grudnia 2004 r. Z chwilą podpisania tego protokołu podatnicy zobowiązali się do uiszczania opłat eksploatacyjnych i zasiedlili lokal. Wydatki na remont mieszkania poniesiono po dniu 14 grudnia 2004 r.
Przedmiot interpretacjiPrzedstawiając powyższe, Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa, czy fakt zasiedlenia mieszkania oraz posiadanie protokołu odbiorczego umożliwia skorzystanie z odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu poniesionych w 2004 roku wydatków na remont i modernizację nowego lokalu mieszkalnego.
Stanowisko Wnioskodawcy Podatnik stoi na stanowisku, iż przysługuje mu uprawnienie do skorzystania z odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu poniesionych w 2004 roku wydatków na remont i modernizacje nowego lokalu mieszkalnego, zgodnie z art.27a ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( w brzmieniu obowiązującym do 2003 r.), natomiast tytułem prawnym na podstawie którego zajmowany jest lokal - jest protokół odbioru lokalu mieszkalnego.
Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyPrawo do zmniejszenia podatku dochodowego z tytułu wydatków poniesionych w 2004 roku na remont i modernizację lokalu mieszkalnego wynika z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. Nr 202, poz. 1956).Jak stanowi ten przepis, wydatki o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U.Nr 14, poz.176 z 2000 roku ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku podatek dochodowy od osób fizycznych, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (...).Warunkiem niezbędnym do skorzystania z ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu lub budynku mieszkalnego jest więc posiadanie tytułu prawnego do zamieszkiwania. Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się między innymi: własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.
Tytuł prawny, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych może stanowić również umowa o budowę lokalu mieszkalnego zawarta pomiędzy spółdzielnią mieszkaniową a jej członkiem, pod warunkiem, że umowa ta zawiera klauzulę, na podstawie której spółdzielnia zobowiązuje się udostępnić członkowi spółdzielni lokal mieszkalny bezpośrednio po jego wybudowaniu, a przed przeniesieniem własności. W sytuacji, gdy umowa o budowę lokalu mieszkalnego nie zobowiązuje spółdzielni mieszkaniowej do oddania członkowi spółdzielni lokalu mieszkalnego przed ustanowieniem własności na jego rzecz, natomiast do przekazania (udostępnienia) lokalu mieszkalnego dochodzi na podstawie innej umowy zobowiązującej członka spółdzielni do między innymi ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem lokalu, to należy uznać, iż w takim przypadku podatnik posiada tytuł prawny do zajmowanego lokalu.Zatem należy uznać, że w dniu 14 grudnia 2004 r., t.j. w dniu podpisania protokołu odbiorczego, w którym zobowiązał się Pan do uiszczania opłat eksploatacyjnych zasiedlając jednocześnie lokal uzyskał Pan tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i tym samym uprawnienia do skorzystania z ulgi remontowo - modernizacyjnej w 2004 roku. Stąd postanowiono jak w sentencji
Interpretacjia niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).